REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Strajk głodowy, by zmusić Senat do głosowania w sprawie Lynch

Strajk głodowy, by zmusić Senat do głosowania w sprawie Lynch

-

Loretta Lynch fot.Jim Lo Scalzo/EPA
Loretta Lynch fot.Jim Lo Scalzo/EPA

Kierowany przez pastora baptystę Ala Sharptona ruch na rzecz praw obywatelskich National Action Network ogłosił w środę strajk głodowy w proteście przeciwko opóźnianiu przez Republikanów w Senacie zatwierdzenia Loretty Lynch na prokuratora generalnego.

REKLAMA

55-letnia Lynch, dotychczas szefowa prokuratury federalnej wschodniego okręgu Nowego Jorku, od ponad 150 dni czeka na głosowanie Senatu. Prezydent Barack Obama nominował ją na stanowisko prokuratora generalnego w listopadzie. Ma zastąpić Erica Holdera, który po sześciu latach w administracji Obamy ogłosił jesienią swą rezygnację. Jeśli Lynch uzyska poparcie Senatu, będzie pierwszą Afroamerykanką pełniącą tę funkcję.

W opublikowanym w środę oświadczeniu Sharpton poinformował, że grupa kobiet z National Action Network (NAN), kierowanej przez niego organizacji na rzecz przestrzegania praw obywatelskich, będzie prowadzić strajk głodowy aż do dnia, gdy Senat zagłosuje w sprawie zatwierdzenia Lynch.

“Tak długo jak Senat odmawia, by poświęcić 15 minut na głosowanie, by zatwierdzić na prokuratora generalnego kogoś, kto już wcześniej dwukrotnie uzyskał aprobatę na stanowisko prokuratora federalnego, NAN i jej sojusznicy zrobią wszytko, co w ich mocy, by przyciągnąć uwagę do tego kompletnie nieuczuciowego i niepotrzebnego opóźniania głosowania, by zatwierdzić Lorettę Lynch” – powiedział Sharpton.

Jak dodał, inspiracją dla kobiet, które chcą prowadzić strajk głodowy, są działacze na rzecz zniesienia dyskryminacji rasowej Martin Luther King oraz Mahatma Gandhi. Poza strajkiem głodowym NAN zapowiedziała też akcję pisania listów do senatorów, by zachęcić ich do głosowania za Lynch.

Przywódcy Partii Republikańskiej, która od stycznia przejęła kontrolę nad Senatem, odmawiają przeprowadzenia głosowania w sprawie Lynch, żądając od Demokratów ustępstw w innych sprawach, w tym w ustawie o zakazie handlu ludźmi, która utknęła w partyjnych negocjacjach ze względu na obiekcje Demokratów, że znalazły się w niej “antyaborcyjne zapisy”.

Jak podliczył dziennik parlamentarny “The Hill”, jeśli dojdzie do głosowania, Lynch najprawdopodobniej uzyska niezbędną większość w Senacie, ale bardzo nieznaczną. Poza 46 Demokratami planuje na nią zagłosować pięciu Republikanów.

W systemie Stanów Zjednoczonych prokurator generalny jednocześnie kieruje ministerstwem sprawiedliwości. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks