REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Stanowe referenda ws. aborcji i legalizacji narkotyków 

Stanowe referenda ws. aborcji i legalizacji narkotyków 

-

Narkotyki, w tym heroina, zdekryminalizowane w Oregonie, grzyby halucynogenne  w Waszyngtonie. W Luizjanie przegłosowano poprawkę do konstytucji ograniczającą aborcję. Referenda odbyły się we wtorek 3 listopada razem z wyborami prezydenta i Kongresu w kilkunastu stanach.

Wyborcy w stołecznym Dystrykcie Kolumbii zdecydowali we wtorek w referendum o dekryminalizacji posiadania grzybów i roślin halucynogennych, zaś w Oregonie – wszystkich narkotyków. W co najmniej dwóch stanach zalegalizowana zostanie marihuana.

Wyborcy w Oregonie na Zachodnim Wybrzeżu zdecydowali stosunkiem głosów 59 proc. – 41 proc. o dekryminalizacji posiadania i użytku niewielkich ilości wszelkich narkotyków, w tym kokainy i heroiny. Oregon zostanie pierwszym stanem, gdzie będzie obowiązywać takie prawo. Według nowego prawa, osobom przyłapanym na posiadaniu niewielkiej ilości zakazanych substancji będzie grozić jedynie mandat w wysokości do 100 dol. Osobom tym będzie również proponowana terapia, sfinansowana przez podatek ze sprzedaży marihuany. W innym głosowaniu w Oregonie zalegalizowano również terapię z użyciem grzybów psylocybinowych (halucynogennych).

Tymczasem w stołecznym Dystrykcie Kolumbii aż 75 proc. wyborców poparło inicjatywę dekryminalizacji posiadania, dystrybucji i hodowli grzybów i roślin halucynogennych. Legalna sprzedaż tych narkotyków nie zostanie oficjalnie dopuszczona, ale prokuratorzy nie będą mogli wnosić zarzutów w tej sprawie, a złamanie zakazu będzie skutkować najwyżej mandatem.

W New Jersey inicjatywę legalizacji marihuany na użytek rekreacyjny dla osób powyżej 21 r.ż. poparło 66 proc. wyborców, zaś w Dakocie Południowej – 53,5 proc. Poza tymi dwoma stanami referendum na temat dopuszczenia tego narkotyku odbyło się także w Arizonie i Montanie. W obydwu zwolennicy legalizacji mają znaczną przewagę, ale do czwartku nie podliczono jeszcze wszystkich głosów. Jeśli wyniki te zostaną potwierdzone, to liczba stanów, gdzie marihuana jest legalna, wzrośnie do 15.

W dwóch stanach głosowano nad inicjatywami dotyczącymi aborcji. W Luizjanie niemal pewne jest przegłosowanie poprawki do stanowej konstytucji, stwierdzającej że nie daje ona prawa do aborcji. Tymczasem w Kolorado przeciwnicy aborcji przegrali referendum nad delegalizacją przerywania ciąży po 22 tygodniu. Przeciwko inicjatywie zagłosowało 59 proc. wyborców.

Wyborcy w Luizjanie zatwierdzili we wtorek poprawkę do konstytucji stanowej, która uniemożliwia sądom uznanie „prawa do aborcji” lub publiczne jej finansowanie. Autorką poprawki była senator stanowa Katrina Jackson z Partii Demokratycznej. Poprawkę poparło wielu przedstawicieli obu partii.

Według Associated Press poprawka, znana pod nazwą „Kochaj życie”, przeszła 64 procentami głosów. Zastrzega ona, że „nic w tej konstytucji nie może być interpretowane jako zabezpieczenie lub ochrona prawa do aborcji lub wymagające finansowania aborcji”.

„Ważne jest, aby zrozumieć, że pierwsza poprawka nie jest zakazem aborcji. Zatrzymuje ona po prostu politykę aborcyjną w rękach naszych ustawodawców, a nie sędziów stanowych” –  napisała Jackson w artykule opublikowanym w „The Advocate” w zeszłym miesiącu.

„Nasz zbiór praw chroniących życie zapewnia kobietom dostęp do wiedzy nt. ciąży przed aborcją, gwarantuje, że małoletnie starające się o aborcję mają zgodę rodziców, a dzieci urodzone żywe po nieudanej aborcji otrzymują natychmiastową opiekę medyczną. Według naszego prawa żaden dolar z podatku stanowego nie finansuje aborcji. Jednak te i inne prawa są zagrożone, jeśli nie przyjmiemy pierwszej poprawki” – podkreśliła senator.

W Luizjanie ustanowiono już prawo, które zabroni aborcji w stanie – z wyjątkiem sytuacji, kiedy zagrożone jest życie matki – jeśli Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych uchyli swój wyrok sprzed ponad 40 lat w sprawie Roe vs. Wade, na co liczą przede wszystkim Republikanie. W decyzji tej SN uznał prawo do aborcji za „fundamentalne prawo konstytucyjne” każdej kobiety i prawnie usankcjonował wówczas dopuszczalność aborcji na życzenie w całym kraju. Od tego czasu wiele stanów wprowadziło jednak szereg ograniczeń. (tos, PAP)

W 11 stanach wybrano gubernatorów

W ośmiu z 11 stanów, w których we wtorek wybierano gubernatorów, najwięcej głosów zdobyli republikanie. Również w ośmiu stanach zwyciężyli kandydaci, którzy ubiegali się o reelekcję.

Jak wynika z informacji podanych przez agencję AP, ponownie na stanowisko gubernatora wybrani zostali: republikanin Eric Holcomb w Indianie, republikanin Jim Justice w Wirginii Zachodniej, demokrata John Carney w Delaware, republikanin Chris Sununu w New Hampshire, republikanin Phil Scott w Vermoncie, republikanin Doug Burgum w Dakocie Północnej, demokrata Roy Cooper w Karolinie Północnej i demokrata Jay Inslee w Waszyngtonie.

W stanie Utah wybory wygrał republikanin Spencer Cox, w Missouri – republikanin Mike Parson, a w Montanie republikanin Greg Gianforte.

W dziewięciu z 11 stanów, w których we wtorek wybierano gubernatorów, poprzednie wybory gubernatorskie odbyły się w 2016 r. W dwóch pozostałych – New Hampshire i Vermont – kadencja trwa dwa lata i ostatnie wybory przeprowadzono w 2018 r. (PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks