REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Sprawdzą Facebooka przed wydaniem poświadczenia bezpieczeństwa

Sprawdzą Facebooka przed wydaniem poświadczenia bezpieczeństwa

-

fot.Peter DaSilva/EPA
fot.Peter DaSilva/EPA

Amerykańscy śledczy sprawdzający osoby ubiegające się o prawo dostępu do informacji niejawnych będą odtąd mogli korzystać także z informacji publicznie dostępnych na Facebooku, Twitterze i innych portalach społecznościowych.

REKLAMA

W piątek opublikowane zostało zarządzenie w tej sprawie, podpisane przez szefa amerykańskiego wywiadu Jamesa Clappera. Chodzi o zbieranie publicznie dostępnych informacji dotyczących sprawdzanej osoby. Obiektem zainteresowania śledczych nie będą informacje o innych ludziach pojawiających się na profilu sprawdzanej osoby, chyba że w grę będą wchodziły względy bezpieczeństwa narodowego lub potrzeba zgłoszenia przestępstwa.

“Dla wielu czytelników może być zaskoczeniem, że rząd dopiero teraz kodyfikuje swe podejście do wirtualnego życia ludzi, którym powierza realne tajemnice” – napisał na łamach gazety “The Hill” szef Krajowego Centrum Kontrwywiadu i Bezpieczeństwa William Evanina. “Mniej zaskakujące może być to, że technologia często wyprzedza politykę” – dodał.

Evanina podkreślił, że zarządzenie nie daje śledczym prawa do wymagania od sprawdzanej osoby podania haseł dostępu do jej profili na portalach społecznościowych, zalogowania się na prywatny profil ani podejmowania żadnych innych działań, które skutkowałyby ujawnieniem niedostępnych publicznie informacji.

Agencja Associated Press odnotowuje, że ponad 4 miliony obywateli USA ma federalne poświadczenia bezpieczeństwa umożliwiające dostęp do informacji niejawnych.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks