REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Sprawdź, ile możesz dostać od rządu pieniędzy

Sprawdź, ile możesz dostać od rządu pieniędzy

-

Programy pomocy federalnej, stanowej i lokalnej w obliczu pandemii

Senat USA przegłosował Pakiet stymulacyjny na ponad 2 bln dol.

REKLAMA

2147483647 clicks

Po wielu dniach negocjacji republikanów i demokratów Senat USA jednomyślnie przegłosował pakiet stymulacyjny na czas epidemii koronawirusa. To największa pomoc finansowa dla gospodarki w historii USA, wynosząca ponad 2 biliony dol. Każdy Amerykanin o dochodzie poniżej 75 tys. dol. otrzyma od rządu pieniądze. W piątek planowane było głosowanie w Izbie. Prezydent zapowiedział, że podpisze ustawę.

2 bln dol. to zgodnie z danymi Banku Światowego kwota przewyższająca PKB takich państw jak Kanada, Rosja czy Brazylia. Media w USA uznają ustawę o bodźcach ekonomicznych w celu złagodzenia skutków epidemii koronawirusa za “historyczną i bezprecedensową”.

“Nasz kraj przechodzi przez kryzys, który w naszej pamięci jest całkowicie bezprecedensowy” – mówił przed głosowaniem w środę wieczorem czasu miejscowego lider republikańskiej większości w Senacie Mitch McConnell. Zgadzał się z nim lider demokratycznej mniejszości Chuck Schumer, który uznał, że celem ustawy jest “zmierzenie się z historycznym kryzysem”.

Liczący 883 strony dokument po kilkudniowych nerwowych i intensywnych negocjacjach Senat przyjął bez głosu sprzeciwu. Rozmowy odbywały się pod presją czasu i wśród wzajemnych oskarżeń.

Końcowa wersja pakietu przewiduje m.in. fundusz o wartości 500 mld dol. na pomoc dla branż znajdujących się w trudnej sytuacji. Ponadto przeznacza 350 mld dol. na pożyczki dla małych firm, 250 mld dol. na zwiększoną pomoc dla bezrobotnych i 100 mld dol. dla szpitali. “To Plan Marshalla dla szpitali” – mówił o ostatniej z tych kwot Schumer.

W ustawie zapisano też wolne od podatku, jednorazowe bezpośrednie transfery pieniężne w wysokości 1200 dol. dla każdego Amerykanina zarabiającego mniej niż 75 tys. dol. rocznie; 2400 dla małżeństw o dochodach poniżej 150 tys. dol. rocznie. Dodatkowe 500 dol. przysługuje za dziecko. 4 mld dol. przeznaczono na pomoc dla bezdomnych.

Z pożyczek przewidzianych przez ustawę nie mogą korzystać wysocy rangą przedstawiciele administracji, w tym m.in. prezydent, wiceprezydent i kongresmeni. Zakaz dotyczy także członków ich rodzin.

W negocjacjach różnice między demokratam i republikanami dotyczyły głównie szczegółów pomocy dla bezrobotnych i kwot wsparcia dla gubernatorów, szpitali oraz amerykańskiego przemysłu.

Część demokratów obawiała się, że pod płaszczykiem pomocy federalnej republikanie chcą kosztem pracowników pomóc wielkiemu kapitałowi. Wskazywali przy tym, że propozycja nie zapewnia Amerykanom odpowiedniej opieki zdrowotnej i żądali większych środków na bony żywnościowe. Na Twitterze w USA popularnością cieszył się hashtag #NotDying4WallStreet (nie umrę za Wall Street).

Republikanie odpowiadali, że z uwagi na tempo rozprzestrzeniania się koronawirusa konieczne jest przede wszystkim szybkie uspokojenie chwiejnych rynków finansowych.

We wtorek na samą wieść o postępach w rozmowach na nowojorskiej giełdzie doszło do dużych wzrostów. Najważniejszy indeks Dow Jones zyskał w pewnym momencie 11,3 proc. i był to największy taki skok od 1933 roku.

“Z każdym dniem, każdą godziną opóźnienia Kongresu w sprawie udzielenia wsparcia igramy z ludzkim życiem” – wzywał w trakcie negocjacji McConnell. O szybkie zawarcie porozumienia apelował również prezydent Donald Trump. “Czym dłużej to trwa, tym ciężej będzie rozpocząć otwieranie naszej gospodarki” – pisał na Twitterze.

Rekordowy pakiet ma na celu złagodzenie ekonomicznych skutków pandemii koronawirusa, w wyniku której w Stanach Zjednoczonych zmarło ponad 900 osób, a zakażonych jest ponad 63 tys. W USA zamknięto tysiące firm, zagrożone są miliony miejsc pracy, a ponad połowie populacji USA nakazano pozostać w domach.

By pakiet wszedł w życie, konieczne jest poparcie go przez Izbę Reprezentantów oraz podpis prezydenta. Niższa izba amerykańskiego parlamentu głosować będzie nad ustawą w piątek. Swój szybki podpis pod nią zapowiedział już Trump.

Spowolnienie gospodarcze zmusza firmy do zawieszania działalności. Według ekspertów bezrobocie w Stanach Zjednoczonych już niedługo może osiągnąć dwucyfrowy poziom.

Sytuacja porównywana jest do Wielkiego Kryzysu z lat 1929-1933 lub II wojny światowej.

Kongres w ubiegłym tygodniu przyjął już, a Trump podpisał, znaczący pakiet pomocowy na czas epidemii koronawirusa. Przewiduje on m.in. darmowe testy na Covid-19 i płatny 10-dniowy urlop chorobowy dla niektórych zakażonych pracowników.

(PAP, inf. wł.)

REKLAMA

2131524430 views

REKLAMA

REKLAMA

2131524445 views

REKLAMA

REKLAMA

2133320765 views

REKLAMA

2131524454 views

REKLAMA

2131524457 views

REKLAMA

2131524461 views