REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaSprawca strzelaniny w bazie wojskowej w Iraku skazany na dożywocie

Sprawca strzelaniny w bazie wojskowej w Iraku skazany na dożywocie

-

Amerykański żołnierz został w czwartek (czasu miejscowego) skazany na dożywocie bez możliwości zwolnienia warunkowego za zastrzelenie pięciu kolegów w jednej z baz USA w Iraku w 2009 roku. Dzięki ugodzie z prokuraturą wojskową uniknął kary śmierci.

John Russell fot. Militarytimes.com
John Russell fot. Militarytimes.com

Sierżant John Russel był oskarżony o to, że w 2009 roku zaczął strzelać do innych żołnierzy i śmiertelnie ranił pięciu z nich. Do strzelaniny doszło w poradni psychologicznej na terenie bazy Camp Liberty, położonej w pobliżu lotniska w Bagdadzie.

REKLAMA

Pod koniec kwietnia Russel przyznał się do stawianych mu pięciu zarzutów popełnienia morderstwa z premedytacją, jednego zarzutu usiłowania zabójstwa i jednego zarzutu napaści.

Obrona utrzymywała, że zachowanie Russela było spowodowane stresem bojowym, którego doświadczał na misji w Iraku. Wojskowa komisja lekarska częściowo potwierdziła tę wersję, uznając, że oskarżony cierpiał na głęboką depresję z cechami psychotycznymi oraz zespół stresu bojowego.

W czasie poprzedzającym strzelaninę Russel od dawna uskarżał się na problemy ze spaniem, prosił o pomoc, pojawiło się u niego jąkanie. Jego zachowanie zaalarmowało przełożonych, którzy odebrali mu broń i kilkakrotnie wysyłali na wizyty do poradni psychologicznej – powiedział adwokat Russela, James Culp.

Prokuratura starała się udowodnić, że oskarżony działał z premedytacją na skutek grożącego mu pozwu o molestowanie seksualne, który mógł zakończyć jego karierę. Według oskarżenia Russel chciał tego uniknąć, ubiegając się o zwolnienie z armii z przyczyn związanych z jego zdrowiem psychicznym. Do strzelaniny miało dojść, gdy wojskowy psychiatra odmówił wypisania niezbędnych dokumentów.

(PAP)

REKLAMA

2109313925 views

REKLAMA

2109314157 views

REKLAMA

REKLAMA

2111110548 views

REKLAMA

2109314298 views

REKLAMA

2109314397 views

REKLAMA

2109314505 views