REKLAMA

2132407729 views

REKLAMA

2132407728 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaSprawca ataku pod Kongresem sympatyzował z Narodem Islamu

Sprawca ataku pod Kongresem sympatyzował z Narodem Islamu

-

Sprawcą piątkowego ataku na strażników Kapitolu był czarnoskóry 25-latek, który sympatyzował z Narodem Islamu, ruchem religijnym łączącym islam z promocją tzw. czarnej supremacji. Mężczyzna w sieci krytykował rząd federalny.

Jeden strażnik Kapitolu zginął, a jeden jest ranny po staranowaniu w piątek przez samochód barykady w pobliżu Kongresu. Sprawca ataku wyszedł z pojazdu z nożem w ręku; został postrzelony i zmarł. Po zamachu w piątek po południu na ponad godzinę zamknięto Kongres.

fot. JIM LO SCALZO/EPA-EFE/Shutterstock

REKLAMA

W sprawie ataku trwa śledztwo. Wiadomo jednak, że sprawcą był 25-letni Noah Green, który urodził się w Wirginii Zachodniej i był zafascynowany radykalnym ruchem Afroamerykanów – Narodem Islamu.

W postach w mediach społecznościowych młody mężczyzna pisał, że “rząd USA to wróg numer jeden czarnoskórych”. Twierdził, że włamywano się do jego domu, zatruwano mu jedzenie i przeprowadzano na nim operacje bez jego zgody. Uważał, że rząd próbuje “kontrolować jego umysł”. 

W grudniu Green chciał zmienić swoje imię na Noah Zaeem Muhammad, ale nie stawił się w urzędzie, by zakończyć proces. Był zafascynowany postaciami Malcolma X oraz Louisa Farrakhana, kontrowersyjnego przywódcy afroamerykańskiego. Twierdził, że Farrakhan jest Mesjaszem i uratował go “po strasznych nieszczęściach, których doznał prawdopodobnie ze strony CIA i FBI”. 

Green był absolwentem finansów z Newport University w Newport News w Wirginii Zachodniej. Wyróżniał się w sporcie; mieszkał w kilku stanach, a niedawno stracił pracę. 

Na niecałe dwie godziny przed atakiem Green opublikował w sieci wpisy z linkami do przemówień Farrakhana.

Funkcjonariusz William ‘Billy’ Evans fot. USCP/HANDOUT/EPA-EFE/Shutterstock

W ataku śmierć poniósł jeden ze strażników Kapitolu – William William F. Evans, który w służbie tej pracował od 18 lat. Drugi ranny strażnik przebywa w szpitalu, ale jego stan jest stabilny, a życie nie jest zagrożone.

Kongresmeni z obu partii są wstrząśnięci atakiem i dziękują straży Kapitolu za ich służbę. Prezydent Joe Biden powiedział, że ma “złamane serce” i nakazał opuszczenie flag do połowy masztu w Białym Domu. Koło Kongresu widać zwiększoną liczbę oddziałów Gwardii Narodowej. (PAP)

REKLAMA

2129520182 views

REKLAMA

REKLAMA

2129520197 views

REKLAMA

REKLAMA

2131316517 views

REKLAMA

2129520207 views

REKLAMA

2129520210 views

REKLAMA

2129520214 views