0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaSpotkanie Biden-Putin - pięć godzin rozmów bez wspólnego posiłku

Spotkanie Biden-Putin – pięć godzin rozmów bez wspólnego posiłku

-

Rozmowy w Genewie między prezydentami USA i Rosji, Joe Bidenem i Władimirem Putinem, z udziałem większych delegacji oraz w węższym gronie, mogą potrwać nawet pięć godzin. W planie nie ma jednak wspólnego roboczego posiłku – poinformował we wtorek przedstawiciel amerykańskiej administracji.

Według agencji AFP brak roboczego obiadu podczas rozmów w genewskiej willi La Grange świadczy o chłodzie relacji między mocarstwami.

REKLAMA

“Nie będzie żadnego przełamania się chlebem” – przekazał oficjel podczas briefingu prasowego na pokładzie Air Force One.

Rozmowy według planu mają rozpocząć się o godz. 13 czasu polskiego (6 am w Chicago) i będą miały dwie fazy: najpierw spotkają się szersze delegacje obydwu państw, po czym rozmowy zostaną ograniczone do głów państw, tłumaczy oraz szefów dyplomacji, Antony’ego Blinkena i Siergieja Ławrowa.

Według przedstawiciela Białego Domu, nie należy spodziewać się zbyt wielu konkretnych rezultatów spotkania, a Biden będzie poszukiwał “małych pól porozumienia” z Putinem. Prasa spekuluje, że namacalnym efektem rozmów może być zgoda na powrót ambasadorów Rosji i USA na ich placówki. Oba państwa wycofały swoich szefów misji na konsultacje po tym, jak administracja Bidena nałożyła na Rosję kolejne sankcje za szereg wrogich działań przeciwko USA, w tym cyberataki i ingerencję w amerykańskie wybory.

Obaj liderzy odbędą po spotkaniu osobne konferencje prasowe, przy czym – jak podaje agencja TASS – Putin ma wystąpić pierwszy. Według portalu Axios doradcy Bidena wyciągnęli w ten sposób lekcje ze wspólnej konferencji Trumpa i Putina po szczycie w Helsinkach w 2018 r. Według CNN to też efekt wspólnej konferencji Putina i Bidena podczas ich spotkania w 2011 r., kiedy Putin – wówczas premier – zaskoczył ówczesnego wiceprezydenta, wprowadzając nieomawiany podczas rozmów temat ruchu bezwizowego między oboma krajami.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

REKLAMA

2121766477 views

REKLAMA

REKLAMA

2121766497 views

REKLAMA

REKLAMA

2123562817 views

REKLAMA

2121766508 views

REKLAMA

2121766517 views

REKLAMA

2121766521 views