REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka "Speachgate", czyli plagiat w wystąpieniu żony Donalda Trumpa (WIDEO)

“Speachgate”, czyli plagiat w wystąpieniu żony Donalda Trumpa (WIDEO)

-

fot.EPA
fot.EPA

Afera “Speechgate”, czyli pojawienie się fragmentów wystąpienia Michelle Obamy w przemówieniu żony Donalda Trumpa, Melanii, ukazała skalę chaosu i amatorszczyzny w sztabie wyborczym republikańskiego kandydata na prezydenta – oceniają komentatorzy w USA.

REKLAMA

2147483647 clicks

Melania przemawiała w pierwszym dniu konwencji Republikanów w poniedziałek wieczorem (czasu lokalnego). Większość przemówienia poświęciła mężowi, wychwalając jego zalety. Jej występ oceniono znakomicie.

Okazało się, że całe fragmenty przemówienia były niemal dosłownie skopiowane z mowy żony Baracka Obamy, Michelle, na konwencji w Denver w 2008 r., gdy Obama został oficjalnie kandydatem Demokratów w wyborach prezydenckich.

Według pierwszych przecieków ze sztabu Trumpa był on „wściekły” z powodu wpadki. Spekulowano, że jego speechwriterzy (autorzy przemówień) ułatwili sobie zadanie, ściągając tekst z przemówienia Michelle. Skandal obszernie komentowali dziennikarze prawicowej telewizji Fox News. Niektórzy próbowali tłumaczyć, że we wszystkich tego rodzaju przemówieniach wygłaszanych przez żony polityków z natury rzeczy mogą się przypadkiem znaleźć podobne sformułowania.

W środę rano w wywiadzie dla telewizji ABC „Good Morning America” szef kampanii Trumpa, Paul Manafort, oświadczył: „Jeśli o nas chodzi, było to przemówienie Melanii”. Tłumaczył, że w przemówieniu zdarzały się te same słowa, co w mowie Michelle Obamy, ale „uczucia były Melanii”.

[ot-video type=”youtube” url=”https://youtu.be/RcbiGsDMmCM”]

Tymczasem okazało się, że Melania sama całkowicie zmieniła tekst wystąpienia, napisanego dla niej przez dwóch profesjonalnych speechwriterów. Nie wiadomo na razie, czy zrobiła to za wiedzą Trumpa lub kogokolwiek z jego sztabu.

Według ABC News w pisaniu ostatecznej wersji pomagała żonie kandydata przyjaciółka rodziny, Meredith McIver, była tancerka, która pracowała przy pisaniu niektórych książek sygnowanych przez Trumpa jako autora. Manafort jednak temu zaprzeczył, twierdząc, że „tylko Melania” napisała przemówienie.

„New York Times” wyraził zdumienie, jak mogło dojść do takiej wpadki, skoro od dawna wiadomo, że wykrycie plagiatu nie stwarza dziś żadnego problemu – służą do tego darmowe programy komputerowe. Od dawna jednak donoszono o bałaganie w sztabie kampanii Trumpa, gdzie zatrudniono przypadkowe, nieprofesjonalne osoby. Pierwszym szefem jego sztabu był nieznany szerzej Corey Lewandowski, który pełnił rolę nie tylko jego doradcy, lecz także ochroniarza – na wiecach kandydata blokował dostęp do niego i wdawał się w przepychanki z dziennikarzami. Manafort, który go zastąpił, miał wprowadzić porządek i poprawić wizerunek Trumpa. Udało się to tylko częściowo – kontrowersyjny miliarder rzadziej ostatnio szokuje opinię spontanicznymi, radykalnymi wypowiedziami i przemawia z telepromptera.

W kręgach komentatorów politycznych o skandalu mówi się już o „Speechgate”.

Opinie o skutkach skandalu na kampanię Trumpa są podzielone. Przeważa opinia, że sprawa nie będzie miała znaczenia dla jego zwolenników, ale że dostarcza sztabowi Hillary Clinton amunicji do atakowania kandydata GOP.

Z Cleveland Tomasz Zalewski (PAP)

13 KOMENTARZE

  1. Ogladalem wywiad z Trumpem i jego zona z samolotu przed jej wystapieniem powiedziala w nim ze sie nie denerwuje bo napisala tekst sama teraz twierdzi ze ktos dla niej napisal W wywiadzie dla gazety GQ powiedziala ze skonczyla studia w Slowenie.Reporterzy dotarli do jej profesora ktory powiedzial ze rzucila studia po pierwszym roku bo oblala 2 egzaminy Crooked Melania a poza tym isc do luzka z Pomaranczowym Orangutanem starym i oblesnym ludzie dla kasy zrobia wszystko Obrzydliwstwo

    • ales falszywa, pewnie alfonsom i polskim zlodziejom dajesz za NIC i jetes tanim robolem .pewnie nawet nie masz nikogo kto ciebie kocha.

  2. What difference at this moment, does it make? DZ wzoruje sie na mediach “rezimowych” i robi z tego wielka afere. Jezeli ktos wzial przyklad z przemowienia M.Obama, to i tak nie wziol “najlepszego kwiatka” z tej mowy. “FIRST TIME I AM VERY PROUD OF MY COUNTRY”.

  3. Melania jest oficjalna zona Truma od kilkunastu lat, czyli nie przelotna dziwka jak tu
    pewne panie pisza a to wielka roznica ,tez ten zwiazek jest staly miala kobieta wielkie szczescie,to nie to samo co bycie i zycie w konkubinacie ,jak tysiace polek nawet to akceptuje, wtedy jest sie tania suka, bez zadnych malzenskich praw podziwam i jestem duma ,ze wlasnie kobieta z Europejskiego kraju, bylaby pierwsza dama i zycze jej szczescia.

REKLAMA

2131731942 views

REKLAMA

REKLAMA

2131731957 views

REKLAMA

REKLAMA

2133528277 views

REKLAMA

2131731967 views

REKLAMA

2131731970 views

REKLAMA

2131731974 views