REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Sondaż: obawy przed recesją powodem spadku popularności Trumpa

Sondaż: obawy przed recesją powodem spadku popularności Trumpa

-

Obawy przed recesją w gospodarce USA przyczyniły się do spadku popularności prezydenta Donalda Trumpa, z 44 proc. w czerwcu do 38 proc. na początku września – wykazał opublikowany we wtorek sondaż wykonany dla dziennika “The Washington Post” i telewizji ABC.

Większość badanych – 56 proc. – negatywnie oceniła sposób sprawowania władzy przez Trumpa.

REKLAMA

Taki sam odsetek uważa, że amerykańska gospodarka jest w „dobrym” bądź „wyśmienitym” stanie. W listopadzie ubiegłego roku tak optymistyczną ocenę wyrażało 65 proc. badanych, czyli o 9 punktów procentowych więcej niż obecnie.

Dodatkowo aż 60 proc. respondentów najnowszego sondażu spodziewa się w ciągu roku recesji w krajowej gospodarce i uważa, że polityka handlowa obecnego prezydenta, a przede wszystkim jego wojna handlowa z Chinami spowoduje wzrost cen konsumpcyjnych. W rezultacie politykę gospodarczą obecnego prezydenta pozytywnie ocenia 46 proc. badanych, o 5 punktów proc. mniej niż w lipcu br.

Badani bardzo negatywnie ocenili sposób prowadzenia przez Trumpa negocjacji handlowych z Chinami. Pozytywną opinię na ten temat wyraziło 35 proc. badanych, a 57 proc. było odmiennego zdania.

Zdaniem politologów wyniki sondażu są sygnałem ostrzegawczym dla Trumpa, starającego się o wybór na drugą czteroletnią kadencję prezydenta. Do tej pory stan gospodarki amerykańskiej był jego podstawowym atutem w walce o głosy Amerykanów. Jego poczynania we wszystkich innych dziedzinach – polityki imigracyjnej, opieki medycznej, kontroli broni palnej, ochrony środowiska – są źle oceniane przez Amerykanów. W opinii komentatorów spadek notowań polityki gospodarczej Trumpa jest dla jego sztabu wyborczego szczególnie niepokojący, ponieważ stan gospodarki jest podstawowym czynnikiem, jakim kierują się Amerykanie w wyborze prezydenta.

Trump był wyraźnie zirytowany wynikami wtorkowego sondażu opublikowanymi na łamach nielubianego przez niego “WP”. Na Twitterze prezydent ocenił, że „kłamliwe sondaże są jedną z najpoważniejszych i najsilniejszych narzędzi stosowanych przez kłamliwe (ang. fake) i skorumpowane media”. Godzinę później również na Twitterze Trump poinformował, że zwolnił ze stanowiska swojego doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego Johna Boltona. Bolton był trzecią osobą na tym stanowisku, odkąd Trump objął urząd prezydenta 20 stycznia 2017 roku.

Badanie opinii publicznej na zlecenie “WP” i ABC News przeprowadzono telefonicznie w dniach 2-5 września z udziałem 1003 Amerykanów w wieku wyborczym. Badania charakteryzują się błędem statystycznym wynoszącym 3,5 pkt proc.

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski (PAP)

fot.SHAWN THEW/EPA-EFE/Shutterstock

2 KOMENTARZE

  1. Nie wiem czy zauwazyliscie ale ceny na rzeczy made in China w ostatnim roku poszly prawie 100% w gore Ja kupuje regularnie te same rzeczy do mojego biznesu I to widze Ceny zywnosci to samo Niestety pewnych rzeczy nie da sie kupic z innego kraju niz China bo poprostu ich nie ma w sklepach Tak naprawde recesja juz jest europa i china przestaly kupowac amerykanskie obligacje takie sa skutki walki z calym Najbogatsi powoli zaczynaja zamieniac akcje na cash dlatego gielda idzie w dol Ci co kupowli akcje za pieniadze z ulg podatkowych dla milionerow teraz sie ich powolutku bez paniki pozbywaja bo wiedza ze za pare miesiecy beda werte polowe tego co teraz Ceny domow spadaja sprawdzcie na Redfin domy stoja na rynku miesiace mlodzi ludzie nie maja kasy sa zaporzyczeni na dziesiatki tysiecy po college

  2. Stefan Rosja (a zwlaszcza Rosja) i Chiny na “potege” kupuja zloto , masz racje pozbywaja sie rowniez Dollara US i obligacji w dolarach , przeszli na rozliczanie sie wzajemne w swojej walucie. Faktycznie ceny sa coraz wyzsze i co ciekawe ze coraz wiecej Amerykanow przyjezdza na zakupy do Kanady a zawsze bylo odwrotnie . Trump doprowadzi do takiej recesji jakiej chyba nigdy nie bylo , przeciez w tej jego wojnie handlowej ” z calym swiatem” a Chinami glownie my bedziemy to najbardziej odczuwac

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

śp. Andrzej Pityński

śp. Andrzej Pityński

śp. Andrzej Pityński

śp. Andrzej Pityński

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks