REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaSondaż: Amerykanie podzieleni w opiniach o spotkaniu Trump-Kim

Sondaż: Amerykanie podzieleni w opiniach o spotkaniu Trump-Kim

-

Amerykanie są podzieleni w oczekiwaniach związanych ze spotkaniem prezydenta Donalda Trumpa i przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una – wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu. Zdaniem 36 proc. badanych spotkanie zakończy się fiaskiem, inaczej uważa 31 proc.

Prawie jedna trzecia (31 proc.) badanych w sondażu dziennika „Wall Street Journal” i telewizji NBC przyznała, że nie ma wystarczającej wiedzy o zaplanowanym na wtorek historycznym spotkaniu w Singapurze, aby przewidywać jego wyniki.

REKLAMA

Oczekiwania związane ze szczytem w dużej mierze uzależnione są od przynależności partyjnej, co jest kolejnym dowodem na silną polaryzację amerykańskiego społeczeństwa.

Większość wyborców Partii Republikańskiej – 59 proc. – uważa, że pierwsze od zakończenia wojny koreańskiej (1950-1953) spotkanie prezydenta USA z przywódcą komunistycznej Korei Północnej zakończy się sukcesem Trumpa. Nieznaczna większość elektoratu Partii Demokratycznej – 51 proc. – przewiduje, że spotkanie zakończy się jego porażką.

Co czwarty badany w sondażu uważa, że Trump będzie domagał się od Kima nadmiernych ustępstw, przez co opuści Singapur bez osiągnięcia porozumienia z przywódcą Korei Płn. 10 proc. badanych podziela obawy niechętnych Trumpowi komentatorów, którzy uważają, że Trump w celu „dobicia targu” i tym samym zapewnienia sobie miejsca w historii sam pójdzie na zbyt wielkie ustępstwa wobec przywódcy KRLD.

Tylko 17 proc. respondentów uważa, że spotkanie Trump-Kim zakończy się porozumieniem korzystnym dla obu stron, a jeszcze mniejsza grupa badanych – zaledwie 10 proc. – uważa, że negocjacje zakończą się porozumieniem, które będzie bardziej korzystne dla Waszyngtonu niż dla Pjongjangu.

W jednym punkcie badani są zgodni – 72 proc. respondentów ma zdecydowanie negatywną opinię o Kim Dzong Unie. Tym samym jest on przywódcą nawet bardziej niepopularnym niż prezydent Rosji Władimir Putin, którego negatywnie ocenia 67 proc. amerykańskich wyborców.

Niezależnie od odmiennych oczekiwań związanych ze spotkaniem Trump-Kim w Singapurze nieznaczna większość Amerykanów (56 proc.) poparła udział w nim prezydenta USA – wykazał inny sondaż, przeprowadzony przez „Washington Post” i telewizję ABC w kwietniu, tj. przed odwołaniem szczytu przez Trumpa i jego ponownym potwierdzeniem.

Przeciwnych spotkaniu na szczycie było w tym badaniu 36 proc. respondentów. Ich zdaniem będzie ono w oczach światowej opinii publicznej uprawomocnieniem Kim Dzong Una i kierowanej przez niego dyktatury, która nagminnie łamie prawa człowieka i zasady międzynarodowego współżycia.

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski (PAP)

fot.LYNN BO BO/EPA-EFE/REX/Shutterstock

REKLAMA

2114922590 views

REKLAMA

2114922822 views

REKLAMA

REKLAMA

2116719212 views

REKLAMA

2114922962 views

REKLAMA

2114923061 views

REKLAMA

2114923169 views