REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Sondaż: 88 proc. Amerykanów przeciwko środowemu szturmowi na Kapitol

Sondaż: 88 proc. Amerykanów przeciwko środowemu szturmowi na Kapitol

-

88 procent Amerykanów wypowiada się przeciwko środowemu wtargnięciu tłumu na Kapitol – wynika z sondażu ośrodka Marist Consult. Szturm popiera 18 procent wyborców Partii Republikańskiej.

Sondaż, w którym wzięło udział 800 ankietowanych, wykazał podziały w amerykańskim społeczeństwie w kwestii odpowiedzialności prezydenta Donalda Trumpa. 63 procent pytanych stwierdziło, że ponosi on “wielką lub dużą winę” za sceny przemocy i chaosu. Jednak wśród Republikanów 69 procent twierdzi, że Trump w ogóle nie jest winny lub jedynie w małym stopniu.

REKLAMA

48 proc. badanych w sondażu PBS/Marist opowiada się za usunięciem prezydenta ze stanowiska jeszcze przed końcem jego kadencji, a 49 proc. jest przeciwnych takiemu posunięciu.

Zdecydowana większość Amerykanów – aż 90 proc. – uważa, że uczestnicy zamieszek, w trakcie których tłum wtargnął na Kapitol, powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności za swoje czyny. Aż 56 procent badanych wyraża przekonanie, że policja nie była “wystarczająco agresywna” wobec protestujących.

Przywódca USA zachęcał w środę rano swoich zwolenników do marszu na Kapitol, powtarzając przy tym sporne twierdzenia, że wybory prezydenckie w 2020 roku zostały sfałszowane. Tłum wtargnął do Kongresu w trakcie procedury zatwierdzania rezultatów wyborczych przez parlamentarzystów.

Zamieszki na Kapitolu zakończyły się tragicznie – zginęło pięć osób, w tym kobieta, która została postrzelona przez funkcjonariusza straży Kapitolu oraz policjant Brian Sicknick, który poniósł śmierć na skutek uderzenia w głowę gaśnicą.(PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Trudny wizjoner

Na śmierć i życie

Wykradziony mózg Einsteina

Zbrodnie Candymana

REKLAMA