REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaSnowden wybrany na studenckiego rektora na uniwersytecie w Glasgow

Snowden wybrany na studenckiego rektora na uniwersytecie w Glasgow

-

Były pracownik amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) Edward Snowden został wybrany na stanowisko tzw. studenckiego rektora na Uniwersytecie Glasgow – poinformowała we wtorek uczelnia na Twitterze. 

Edward Snowden fot.HO/PAP/EPA
Edward Snowden fot.HO/PAP/EPA

REKLAMA

Amerykanin pokonał tym samym pozostałych kandydatów – słynnego kolarza Graeme’a Obree, pisarza Alana Bissetta i duchownego Kelvina Holdswortha. Na stanowisku zastąpi przywódcę partii Liberalnych Demokratów w latach 1999-2006 Charlesa Kennedy’ego.

Honorową funkcję sprawowała w przeszłości m.in. żona pokojowego noblisty Nelsona Mandeli, Winnie Mandela, oraz Mordechaj Wanunu, Izraelczyk, który ujawnił tajemnice izraelskiego arsenału atomowego i został za to skazany na 18 lat więzienia.

Stanowisko kanclerza studenckiego jest obsadzane co trzy lata. Zajmująca je osoba ma reprezentować studentów w radzie uczelni i występować w roli oficjalnego rzecznika ich praw.

Kandydaturę Snowdena wysunęła grupa studentów, którzy uprzednio uzyskali na to zgodę od Amerykanina za pośrednictwem jego prawników.

W oświadczeniu we wtorek wyrazili zadowolenie z wyniku głosowania i przypomnieli, że wybór studenckiego rektora tradycyjnie pełni rolę “ważnego manifestu”. “Poprzez wybór Edwarda Snowdena pokazujemy jemu i innym demaskatorom (ang. whistleblowers), że z odwagą stoimy z nimi ramię w ramię, niezależnie od tego, gdzie przebywają” – podkreślili studenci.

Snowden przekazał mediom dokumenty na temat prowadzonego przez amerykański wywiad programu inwigilacji elektronicznej. Z dokumentów tych wynika, że służby USA szpiegowały m.in. instytucje Unii Europejskiej i ponad 30 czołowych polityków na świecie.

W maju ub.r. Snowden zbiegł z USA do Hongkongu, a następnie do Rosji, gdzie uzyskał roczny azyl. Jest ścigany przez USA pod zarzutem zdrady, jednak przez wielu jest uważany za bohatera.(PAP)

REKLAMA

2118864571 views

REKLAMA

2118864670 views

REKLAMA

REKLAMA

2120661026 views

REKLAMA

2118864745 views

REKLAMA

2118864807 views

REKLAMA

2118864863 views