REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaSnowden ujawnił dalsze szczegóły penetracji internetu przez Agencję Bezpieczeństwa Narodowego

Snowden ujawnił dalsze szczegóły penetracji internetu przez Agencję Bezpieczeństwa Narodowego

-

Poszukiwany przez amerykański wymiar sprawiedliwości informatyk Edward Snowden ujawnił w środę dalsze szczegóły penetrowania internetu przez podległą rządowi USA Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), dla której do niedawna pracował. 

Edward Snowden fot. Glenn Greenwald/Laura Poitras/PAP/EPA
Edward Snowden fot. Glenn Greenwald/Laura Poitras/PAP/EPA

Korzystając z dostarczonych przez Snowdena dokumentów brytyjski dziennik „Guardian” opisał funkcjonowanie systemu XKeyscore, który według gazety ma najrozleglejszy zasięg spośród wszystkich znajdujących się w dyspozycji NSA środków rozpoznania, zapewniając dostęp do „niemal wszystkiego, co typowy użytkownik robi w internecie”.

REKLAMA

Eksperci wywiadowczy mogą korzystać XKeyscore po wypełnieniu elektronicznego formularza wraz z podaniem tylko „ogólnego uzasadnienia” konkretnych poszukiwań, które nie jest weryfikowane przez sąd ani personel kierowniczy NSA – zaznaczył „Guardian”. Na swej stronie internetowej zamieścił pochodzący z 2008 roku tajny materiał poglądowy NSA, z którego wynika, że XKeyscore zapewnia dostęp do baz danych, gromadzących i indeksujących informacje na temat tego, co dzieje się w sieci w wymiarze globalnym. Można w ten sposób zapoznawać się m.in. z adresami e-mailowymi, ściągniętymi plikami, numerami telefonów i materiałami wymienianymi w ramach czatów. 29-letni Snowden, były pracownik firmy komputerowej będącej partnerem zewnętrznym NSA, został postawiony w stan oskarżenia na mocy amerykańskiej ustawy o szpiegostwie, a jego paszport unieważniono. Ponad miesiąc temu opuścił Hongkong i ugrzązł w międzynarodowym porcie lotniczym w Moskwie. Zadeklarował zamiar ubiegania się o azyl w Rosji, która odmawia jego ekstradycji.

Reagując na najnowsze publikacje „Guardiana” NSA wydała oświadczenie, według którego twierdzenia, iż gromadzi ona dane „w sposób arbitralny i pozbawiony kontroli” są nieprawdziwe. Oświadczenie określa XKeyscore jako część „legalnego systemu, służącego NSA do gromadzenia materiałów, uzyskanych w ramach zagranicznego wywiadu elektronicznego”.

(PAP)

REKLAMA

2095964364 views

REKLAMA

REKLAMA

2095964597 views

REKLAMA

2097760993 views

REKLAMA

2095964747 views

REKLAMA

2095964848 views

REKLAMA

2095964959 views