REKLAMA

2133086051 views

REKLAMA

2133086049 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaSłużby ostrzegają przed zwiększonym zagrożeniem rodzimym terroryzmem

Służby ostrzegają przed zwiększonym zagrożeniem rodzimym terroryzmem

-

Biuro Dyrektora Wywiadu Narodowego (ODNI) opublikowało w środę odtajnioną ocenę dotyczącą zagrożenia ze strony rodzimych terrorystów. Według służb ryzyko w tym roku jest “podwyższone” zaś największe zagrożenie stanowić mają “samotne wilki” motywowane rasizmem.

Opublikowany dokument jest podsumowaniem ocen zagrożeń płynących ze strony rodzimych ekstremistów, jakich dokonały służby wchodzące w skład amerykańskiej wspólnoty wywiadu.

REKLAMA

Według wspólnoty, na którą składa się 17 różnych służb, w roku 2021 zagrożenie ze strony wewnętrznych ruchów promujących przemoc jest “podwyższone”. To efekt “trwałych motywacji związanych z uprzedzeniami wobec mniejszości”, interwencjami państwa oraz obostrzeniami związanymi z pandemią, ale również “nowych socjopolitycznych zjawisk”, takich jak “narracje o oszustwach wyborczych” czy ośmielającym efekcie szturmu na Kapitol. Wszystko to “niemal na pewno popchnie niektórych rodzimych terrorystów do prób przemocy” – oceniają służby.

W raporcie czytamy też, że najbardziej prawdopodobnymi autorami zamachów są samotni sprawcy zradykalizowani przez skrajne ideologie w internecie lub niewielkie komórki ekstremistów, co w konsekwencji utrudnia wykrywanie i zapobieganie zamachom.

Jednocześnie śmiertelne zagrożenie stanowią “rasowo lub etnicznie motywowani ekstremiści” oraz grupy typu guerilla. Biuro Dyrektora Wywiadu Narodowego zauważa też, że amerykańskie organizacje głoszące supremację białej rasy podtrzymują “potencjalnie niepokojące” kontakty ze swoimi zagranicznymi odpowiednikami.

Służby zauważają, że głównym narzędziami rodzimych terrorystów są media społecznościowe, zarówno te główne, jak i mniejsze oraz szyfrowane komunikatory. Służą one rekrutacji nowych członków, rozprzestrzeniania propagandy, a także planowania ataków.

Dokument jest kolejnym ruchem ze strony nowej administracji podkreślającym kwestię zagrożenia ze strony krajowych ekstremistów w kontekście szturmu zwolenników Donalda Trumpa na Kapitol. Wcześniej na problem m.in. ekstremistów w siłach zbrojnych wskazywał szef Pentagonu Lloyd Austin, zapowiadając że wyplenienie skrajnie prawicowego radykalizmu będzie jednym z jego priorytetów. (PAP)

1 KOMENTARZ

  1. Wszystko to ma przykryć otwartą granicę południową. Biden wykorzystuje wywiad i wojsko w wewnętrznej walce z opozycją. Media podają, że ujęto kilka osób nielegalnie przekraczających granicę i będących na liście terrorystów. A ilu takich nie ujęto?

REKLAMA

2129761281 views

REKLAMA

REKLAMA

2129761296 views

REKLAMA

REKLAMA

2131557616 views

REKLAMA

2129761306 views

REKLAMA

2129761309 views

REKLAMA

2129761313 views