REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaSkazany we Włoszech były agent CIA zatrzymany w Panamie

Skazany we Włoszech były agent CIA zatrzymany w Panamie

-

SW Panamie zatrzymany został były agent CIA Robert Lady, skazany we Włoszech na dziewięć lat więzienia za udział w porwaniu w Mediolanie muzułmańskiego duchownego Abu Omara – podały w czwartek włoskie media. Władze Włoch wystąpią o ekstradycję Amerykanina.

fot. Dennis Brack/PAP/EPA
fot. Dennis Brack/PAP/EPA

REKLAMA

Szczegóły i okoliczności zatrzymania byłego szefa placówki CIA w Mediolanie nie są znane. Ogłoszono natomiast, że włoska minister sprawiedliwości Annamaria Cancellieri podpisała od razu wniosek o jego tymczasowe zatrzymanie w Panamie. Obecnie strona włoska ma miesiące na złożenie prośby o ekstradycję skazanego zaocznie Lady’ego.

Do porwania Egipcjanina Abu Omara doszło w biały dzień na ulicy w Mediolanie w lutym 2003 roku. Dokonali tego agenci CIA przy pomocy włoskiego wywiadu wojskowego po tym, jak w USA uznano, że Abu Omar mógł zajmować się rekrutacją islamskich bojowników. Następnie Egipcjanin został przewieziony samolotem do amerykańskiej bazy, a później do więzienia w Egipcie, z którego wyszedł po czterech latach mówiąc, że był torturowany.

We wrześniu 2012 roku włoski Sąd Najwyższy utrzymał wyrok skazujący wydany zaocznie wobec 22 funkcjonariuszy CIA – był wśród nich Robert Lady – uznanych za winnych porwania Egipcjanina. Wtedy też włoskie ministerstwo sprawiedliwości uruchomiło procedurę międzynarodowych poszukiwań skazanych.

Uprowadzenie Abu Omara to, jak przypominają włoskie media, jeden z przykładów stosowanej przez Stany Zjednoczone kontrowersyjnej praktyki zatrzymywania osób podejrzanych o terroryzm.

W osobnym procesie w Rzymie na kary od 7 do 10 lat więzienia skazano również za współudział w porwaniu Egipcjanina byłego szefa włoskiego wywiadu wojskowego SISMI Nicolo Polariego, jego zastępcę Marco Manciniego i byłego szefa biura CIA we Włoszech Jeffreya Castellego.

W wywiadzie dla włoskiej prasy w 2009 roku Robert Lady, który jest już na emeryturze, powiedział, odnosząc się do sprawy porwania, że wykonywał tylko rozkazy i był „żołnierzem na wojnie z terroryzmem”.

Z Rzymu

Sylwia Wysocka

(PAP)

REKLAMA

2117762317 views

REKLAMA

2117762467 views

REKLAMA

REKLAMA

2119558829 views

REKLAMA

2117762558 views

REKLAMA

2117762633 views

REKLAMA

2117762704 views