REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Sierżant przetrzymywany przez talibów usłyszał zarzuty

Sierżant przetrzymywany przez talibów usłyszał zarzuty

-

Bowe Bergdahl (z prawej) z jednym z przywdców Talibów podczas swojej niewoli fot.Twitter
Bowe Bergdahl (z prawej) z jednym z przywdców Talibów podczas swojej niewoli fot.Twitter

Sierżantowi Bowe Bergdahlowi, byłemu jeńcowi talibów w Afganistanie uwolnionemu latem zeszłego roku w ramach kontrowersyjnej wymiany, postawiono w środę zarzuty dezercji i niewłaściwego zachowania w obliczu wroga – poinformował rzecznik armii USA.

REKLAMA

Według rzecznika sił lądowych USA, zgodnie z kodeksem wojskowym (UCMJ) żołnierzowi grozi dożywocie. Wstępna rozprawa, mająca ustalić, czy jest dość dowodów, by postawić Bergdahla przed sądem wojennym, odbędzie się 22 kwietnia w San Antonio w Teksasie.

Bergdahl zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach z wysuniętej placówki bojowej w prowincji Paktika w Afganistanie w czerwcu 2009 roku. Nie pojawił się w swej jednostce po zakończeniu służby wartowniczej. Niektórzy z byłych towarzyszy broni Bergdahla przypuszczali, że zdezerterował; twierdzili też, że podczas jego poszukiwań życie straciło kilku amerykańskich żołnierzy.

Latem zeszłego roku Bergdahl został przekazany siłom specjalnym USA w Afganistanie, gdy prezydent Barack Obama zgodził się na transfer pięciu przywódców Talibanu z Guantanamo do więzienia wojskowego w Katarze, gdzie mieli pozostać przez rok.

Republikanie zarzucili wtedy administracji prowadzenie negocjacji z terrorystami i oskarżyli Obamę o złamanie prawa, gdyż nie skonsultował decyzji o wymianie więźniów z Kongresem.(PAP)

 

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks