REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaSiedmiu policjantów broniących Kapitolu 6 stycznia pozwało Trumpa

Siedmiu policjantów broniących Kapitolu 6 stycznia pozwało Trumpa

-

Siedmiu funkcjonariuszy policji Kapitolu (USCP), którzy bronili Kongresu podczas szturmu na amerykański parlament 6 stycznia, pozwało w czwartek byłego prezydenta USA Donalda Trumpa i grupę jego sojuszników, oskarżając ich o świadome wywołanie agresywnej insurekcji.

W pozwie złożonym w sądzie federalnym w Waszyngtonie policjanci zarzucają Trumpowi, że “współpracował z białymi suprematystami i swymi agresywnymi zwolennikami”, aby złamać prawo, “popełnić akt krajowego terroryzmu i podjąć niezgodne z prawem starania, by pozostać u władzy”.

REKLAMA

Wśród osób wymienionych we wniosku są współpracownicy Trumpa tacy jak Roger Stone, jak i członkowie ekstremistycznych organizacji Proud Boys i Oath Keepers, którzy znaleźli się tłumie atakującym budynki Kongresu.

Podobne dwie skargi złożyli w sądzie w ostatnich miesiącach demokratyczni kongresmeni.

Na początku sierpnia prezydent USA Joe Biden podpisał ustawę przyznającą Złote Medale Kongresu policji Kapitolu (USCP) oraz waszyngtońskiej policji (MPD) za obronę Kongresu 6 stycznia. Biden przypomniał wtedy, że 6 stycznia był wydarzeniem historycznym w dziejach USA, bo nawet podczas wojny secesyjnej gmach Kongresu nie został zaatakowany tak, jak stało się tego dnia.

Podczas zamieszek zginął jeden funkcjonariusz policji Kapitolu, Brian Sicknick, a ponad 240 odniosło obrażenia. Czterech funkcjonariuszy w tygodniach po tych wydarzeniach popełniło samobójstwo.

Pod koniec sierpnia rozpoczęło się dochodzenie specjalnej komisji śledczej Izby Reprezentantów do zbadania ataku z 6 stycznia.

Jako pierwszych świadków komisja przesłuchała czterech funkcjonariuszy policji Kapitolu, którzy zostali pobici przez tłum zwolenników Trumpa. Jeden z nich, Michael Fanone, doznał uszkodzenia mózgu oraz ataku serca po tym, jak został wielokrotnie porażony taserem. (PAP)

fit/ akl/

REKLAMA

2119207019 views

REKLAMA

2119207113 views

REKLAMA

REKLAMA

2121003467 views

REKLAMA

2119207182 views

REKLAMA

2119207238 views

REKLAMA

2119207281 views