REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Senator Warren pod Białym Domem: policja powinna być powściągliwa

Senator Warren pod Białym Domem: policja powinna być powściągliwa

-

Mimo godziny policyjnej w Waszyngtonie trwał we wtorek wieczorem protest pod Białym Domem. “Policja powinna być powściągliwa; to pokojowa manifestacja” – odpowiedziała we wtorek na pytanie PAP senator Elizabeth Warren, która uczestniczyła w demonstracji przed prezydencką rezydencją.

“Policja powinna być powściągliwa” – stwierdziła Warren pytana przez PAP o to jak powinny zachowywać się służby bezpieczeństwa w trakcie antypolicyjnych i antyprezydenckich protestów.”To są Amerykanie, którzy manifestują pokojowo. Korzystają z ich prawa zapisanego w konstytucji Stanów Zjednoczonych i robiąc to powinni być szanowani” – dodała senator, która w marcu wycofała się z rywalizacji o nominację Partii Demokratycznej w tegorocznych wyborach prezydenckich.

Senator dołączyła do protestującego tłumu przed Parkiem Lafayette’a. Na krótko przed rozpoczęciem godziny policyjnej opuściła protest.

REKLAMA

Większość demonstrantów została pod Białym Domem. Wzburzeni Amerykanie podchodzili do funkcjonariuszy i żywo z nimi rozmawiali. Dochodziło do wyzwisk, ale nie odnotowano poważnych incydentów.

Na ulicach amerykańskiej stolicy oprócz policji rozlokowane są m.in. oddziały Gwardii Narodowej, Federalnego Biura Śledczego (FBI). Nad miastem unosił się policyjny śmigłowiec; na dachu jednego z budynków w pobliżu Białego Domu widać służby specjalne. Dostęp do parku przed rezydencją prezydenta ogrodzono ponad dwumetrową zaporą.

Po poniedziałkowej deklaracji Trumpa o zmobilizowaniu wojska, siły bezpieczeństwa egzekwowały w nocy z poniedziałku na wtorek godzinę policyjną i przerwanie demonstracji. W niektórych miejscach dochodziło do starć z protestującymi.

Zarzewiem protestów, które rozgorzały w kilkudziesięciu amerykańskich miastach, w tym w Waszyngtonie, stało się zabójstwo pod koniec maja w Minneapolis czarnoskórego George’a Floyda. Dla wielu obywateli zabicie go przez policję to nie odosobniony incydent, ale przykład systemowego przyzwolenia na przesadną agresję policji, szczególnie wobec Afroamerykanów.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)

1 KOMENTARZ

  1. Tylko naiwni mogą uważać, że senator Warren ma jakikolwiek szacunek dla prawa i sprawiedliwości. Widać to było doskonale w czasie zatwierdzania sędziego Kavanaugh. Panie Warren, Harris i parę innych osób odmówiło mu wtedy jakiegokolwiek prawa do obrony przed oskarżeniami. Senator Warren jest zwolenniczką socjalizmu i systemu totalitarnego w USA.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks