REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaSenator Anders na obchodach Święta Niepodległości w Waszyngtonie

Senator Anders na obchodach Święta Niepodległości w Waszyngtonie

-

Anna Maria Anders fot.Dariusz Lachowski

Senator Anna Maria Anders, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów była gościem honorowym przyjęcia wydanego w środę (czwartek czasu polskiego) przez ambasadora RP w Waszyngtonie Piotra Wilczka z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Przyjęcie w rezydencji ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Waszyngtonie zgromadziło przedstawicieli Polonii z całego Wschodniego Wybrzeża USA, korpusu dyplomatycznego i oficerskiego z krajów członkowskich NATO i dużą grupę pracowników biur amerykańskich ustawodawców na Kapitolu. Kongres z personelem liczącym ponad 24 tysiące osób jest jednym z największych pracodawców w amerykańskiej stolicy.

REKLAMA

Narodowe Święto Niepodległości jest polskim świętem narodowym formalnie obchodzonym tego samego dnia – 11 listopada – w rocznicę zakończenia I wojny światowej, co amerykański Dzień Weteranów, będący świętem federalnym. Ponieważ w tym roku 11 listopada przypada w sobotę, Amerykanie mają związany z obchodami Dnia Weteranów dzień wolny od pracy w piątek.

Senator Anders przyjechała do Waszyngtonu na dwudniową konferencję zorganizowaną w 100. rocznicę wybuchu rewolucji bolszewickiej przez działającą od roku 1993 Fundację Pamięci Ofiar Komunizmu (Victims of Communism Memorial Foundation – VOC).

Podstawowym celem konferencji zatytułowanej „Refleksje nad wiekiem spustoszenia” (Reflections on a Ravaged Century) jest przypomnienie o ponad 100 milionach ofiar komunistycznej ideologii w różnych jej odmianach.

Senator Anders w rozmowie z grupą polskich korespondentów w rezydencji ambasadora podkreśliła olbrzymie znaczenie edukacyjne konferencji i innych poczynań Fundacji Pamięci Ofiar Komunizmu.

„Ludzie na całym świecie praktycznie nic nie wiedzą o 100 milionach ludzi wymordowanych przez Stalina i innych zbrodniarzy komunistycznych” – powiedziała polska senator.

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zwróciła uwagę na wyniki badań opublikowanych przez fundację VOC na początku listopada, w których większość badanych przedstawicieli najliczniejszego obecnie w Ameryce pokolenia milenijnego wyznała, że „chciałaby żyć w systemie socjalistycznym”.

Senator Anders wykorzystała swój pobyt w Waszyngtonie na spotkania z amerykańskimi ustawodawcami, w tym z przedstawicielami stanu Nevada w Kongresie.

Władze Nevady, w tym osobiście republikański gubernator stanu Brian Sandoval, są zainteresowane współpracą gospodarczą z Polską. Nevada pod względem powierzchni jest siódmym stanem amerykańskiej federacji.

Polska senator, która jest córką dowódcy II Korpusu generała Władysława Andersa, podczas wizyty w Waszyngtonie dokona w czwartek w ośrodku kulturalnym prestiżowego Uniwersytetu Georgetown, najstarszej uczelni Waszyngtonu, otwarcia wystawy „Ścieżka Nadziei” (Trail of Hope). Wcześniej wystawa, opisującą wyjście Armii Andersa ze Związku Sowieckiego i jej dalszą drogę przez Iran do Włoch, została pokazana w Nowym Jorku oraz w siedzibie amerykańskiego Kongresu.

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski (PAP)

3 KOMENTARZE

REKLAMA

2109197921 views

REKLAMA

2109198153 views

REKLAMA

REKLAMA

2110994544 views

REKLAMA

2109198294 views

REKLAMA

2109198393 views

REKLAMA

2109198501 views