REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaSenat za zaostrzeniem sankcji wobec Rosji i pomocą dla Ukrainy

Senat za zaostrzeniem sankcji wobec Rosji i pomocą dla Ukrainy

-

Senat USA przyjął w czwartek jednogłośnie ustawę, w której zwraca się do administracji prezydenta Baracka Obamy o zaostrzenie sankcji wobec Rosji, a także apeluje o dostarczenie Ukrainie pomocy, w tym wojskowej.

W ustawie zatytułowanej “Ukraine Freedom Act” (Ustawa o Wolnej Ukrainie) senatorowie wezwali Obamę, by zaostrzył sankcję wobec przedstawicieli władz rosyjskich oraz firm kontrolowanych przez rosyjski rząd. Sankcjami miałyby być objęte m.in. firmy rosyjskiego sektora obronnego, które dostarczają broń dla władz Syrii.

REKLAMA

Ponadto ustawa, którą musi jeszcze przyjąć Izba Reprezentantów, przewiduje możliwość udzielenia pomocy Ukrainie w sektorach: wojskowości, obrony, energetyki, cywilnym oraz pomocy dla uchodźców wewnątrz Ukrainy.

“Niezdecydowana reakcja USA na trwającą na Ukrainie inwazję Rosji grozi dalszą eskalacją konfliktu” – powiedział jeden ze współautorów ustawy, republikański senator Bob Corker. “Jednomyślne poparcie dla naszego projektu ustawy to demonstracja silnego wsparcia dla ukraińskiej suwerenności, a także (woli), by (prezydent Rosji Władimir) Putin zapłacił za atak na wolność i bezpieczeństwo w Europie”.

Ustawa, zanim trafi na biurko prezydenta, musi jeszcze uzyskać zgodę Izby Reprezentantów.

Administracja Obamy z rezerwą odnosiła się dotychczas do pomysłu, by to Kongres zaostrzył amerykańskie sankcje wobec Rosji. Przyjęcie ustawy Senatu podważałaby dotychczasową strategię wprowadzania sankcji przez USA w ścisłej koordynacji z Unią Europejską.

Jeszcze przed głosowaniem w Senacie Obama zasygnalizował w czwartek, że uważa za słuszne działanie w sprawie sankcji w całkowitej zgodzie z Europą. Tylko to, zdaniem Obamy, może ostatecznie skłonić prezydenta Rosji do przemyślenia decyzji w sprawie wschodniej Ukrainy. “Pogląd, że możemy po prostu dalej stopniowo zwiększać sankcje, aż Putin ostatecznie zmieni zdanie, jest, według mnie, pomyłką w rachubach” – powiedział prezydent USA.

Jak dotąd amerykańskie sankcje, nałożone na Rosję w związku z aneksją Krymu oraz wspieraniem rebelii na wschodzie Ukrainy, były wprowadzane wyłącznie przez administrację USA w ramach uprawnień prezydenckich Obamy. Gdyby Obama zgodził się na ustawę Kongresu i ją podpisał, wówczas nie tylko zwiększony zostałby zakres sankcji, ale też ich ewentualne zniesienie w przyszłości byłoby uzależnione od zgody Kongresu. Tym samym, jak zauważył niedawno dziennik “Wall Street Journal”, Obama “wiązałby sobie ręce”, ograniczając sobie możliwości wpływania na Kreml poprzez szybkie reagowanie na rozwój sytuacji – np. poprzez łagodzenie czy zaostrzanie sankcji.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

fot.Michael Reynolds/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2116503938 views

REKLAMA

REKLAMA

2116504140 views

REKLAMA

REKLAMA

2118300515 views

REKLAMA

2116504255 views

REKLAMA

2116504342 views

REKLAMA

2116504435 views