REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Senat USA przyjął rezolucję upamiętniającą powstanie warszawskie 

Senat USA przyjął rezolucję upamiętniającą powstanie warszawskie 

-

Z okazji  70. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego Senat USA przyjął rezolucję, w której upamiętnił to wydarzenie jako “symbol heroizmu i siły ludzkiego ducha”.

fot.Jerzy Tomaszewski/Wikipedia
fot.Jerzy Tomaszewski/Wikipedia

REKLAMA

W rezolucji podkreślono, że powstanie warszawskie było “heroicznym wydarzeniem II wojny światowej, podczas którego obywatele Polski, wbrew wszystkiemu, walczyli przeciwko okupacji hitlerowskiej w Warszawie”.

Tekst dokumentu przypomina, że polscy powstańcy walczyli w ekstremalnych warunkach i cierpieniu przeciwko siłom niemieckim przez 63 dni, a w walkach zostało zabitych, rannych lub zaginęło około 250 tysięcy Polaków.

“Działania polskiego ruchu oporu inspirują ludzi na całym świecie, którzy walczą o wolność i demokrację” – stwierdza rezolucja. Senatorzy uznali też, że działania Polaków w czasie powstania warszawskiego były “znaczącym wkładem do wysiłków wojennych aliantów podczas II wojny światowej” i “są symbolem heroizmu i siły ducha ludzkiego”.

Ponadpartyjną rezolucję przyjęto z inicjatywy trzech senatorów: dwóch współprzewodniczących senackiej grupy parlamentarnej ds. Polski (Polish Caucus) Demokratki Barbary Mikulski i Republikanina Jima Rischa oraz senatora Partii Demokratycznej Bena Cardina.

“Kiedy Polacy powstali przeciwko nazistom w 1944 roku, wzięli na siebie wielkie ryzyko, aby spróbować zakończyć okupację. Ich opór na zawsze będzie służyć jako symbol heroizmu w obliczu wielkiego nieszczęścia, i symbol potęgi ludzkiego ducha” – oświadczyła senator Mikulski.

“Pomimo niewiarygodnego zagrożenia dla swego życia i mienia, warszawianie podjęli heroiczną walkę, by przeciwstawić się swym oprawcom i wesprzeć wysiłki aliantów. Te działania przyczyniły się do stworzenia więzi, które czynią Polskę jednym z najbliższych sojuszników USA w świecie. Zasługują na nasz szacunek” – dodała. (PAP)

 

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA