REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaSenat przyjął tzw. szybką ścieżkę w negocjacjach handlowych

Senat przyjął tzw. szybką ścieżkę w negocjacjach handlowych

-

fot.Michael Reynolds/EPA
fot.Michael Reynolds/EPA

Senat USA przyjął w środę ustawę będącą częścią pakietu legislacyjnego mającego dać prezydentowi Barackowi Obamie uprawnienia do zawarcia umów o wolnym handlu. Ustawa dotyczy tzw. szybkiej ścieżki aprobaty umów handlowych m.in. z krajami Azji i Pacyfiku.

REKLAMA

Senat przyjął ustawę stosunkiem głosów 60 do 38. Aby postanowienia dokumentu weszły w życie musi on zostać jeszcze podpisany przez prezydenta Obamę. Ustawa jest mu potrzebna do sfinalizowania negocjacji ws. umowy handlowej z 11 krajami Azji i Pacyfiku (tzw. TPP) – podkreśla agencja Reutera.

18 czerwca ustawę zaakceptowała Izba Reprezentantów.

Szybka ścieżka (fast track) oznacza, że po zakończeniu przez administrację USA negocjacji handlowych Kongres mógłby w głosowaniu zaaprobować lub odrzucić umowę, ale nie mógłby już wnosić do niej poprawek. Bez takich gwarancji administracja ma znacznie mniejsze pole manewru w negocjacjach.

Dla prezydenta Obamy negocjacje handlowe to jeden z priorytetów drugiego mandatu. Do ostatniej chwili Obama próbował przekonać kongresmenów do poparcia ustaw, które na pięć lat odnawiały jego uprawnienia do negocjowania umów handlowych.

Są one mu potrzebne zwłaszcza do sfinalizowania toczonych od 2010 roku przez administrację USA negocjacji ws. umowy handlowej z 11 krajami Azji i Pacyfiku (tzw. TPP), które praktycznie są na ukończeniu. Ale w dalszej kolejności te uprawnienia będą Obamie potrzebne także do zakończenia znacznie mniej zaawansowanych negocjacji z Unią Europejską ws. transatlantyckiej umowy inwestycyjno-handlowej (tzw. TTIP).

Obama, apelując wcześniej do Kongresu o przyjęcie pakietu legislacyjnego, argumentował, że umowy handlowe “pomogą zdobyć nowe rynki dla produktów +Made in USA+” i obiecywał, że podpisze tylko takie porozumienie, które pomoże zwykłym Amerykanom. Podkreślił też, że nowe umowy są konieczne, by to USA, a nie Chiny wyznaczały standardy handlu i zasady globalnej gospodarki.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2129182588 views

REKLAMA

REKLAMA

2129182603 views

REKLAMA

REKLAMA

2130978923 views

REKLAMA

2129182613 views

REKLAMA

2129182616 views

Piąta siła wszechświata

Gwiezdne wrota

Znajda w metrze

Karuzela mutacji

Potwór o 21 twarzach

REKLAMA

2129182620 views