REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaSenat przyjął rezolucję w sprawie uznania Rosji za państwo sponsorujące terroryzm

Senat przyjął rezolucję w sprawie uznania Rosji za państwo sponsorujące terroryzm

-

Senat USA jednogłośnie przyjął rezolucję wzywającą sekretarza stanu Antony’ego Blinkena do uznania Rosji za państwo sponsorujące terroryzm; w uzasadnieniu tej decyzji wskazano na zbrodnicze działania Kremla podczas wojen w Czeczenii, Gruzji, Syrii i na Ukrainie – powiadomił w czwartek dziennik „New York Times”.

Jak podkreślono w uchwale Senatu, postępowanie rosyjskich władz przyczyniło się do śmierci „niezliczonych niewinnych mężczyzn, kobiet i dzieci”, a siły zbrojne (najeźdźcy) „dopuściły się (na Ukrainie) licznych doraźnych egzekucji na cywilach, po czym próbowały ukryć swoje okrucieństwa, dokonując masowych pochówków”.

REKLAMA

Podobne działania na rzecz napiętnowania Rosji podjęto też w Izbie Reprezentantów, a przewodnicząca tego gremium Nancy Pelosi powinna jednoznacznie poprzeć rezolucję. Uprawnienia do wpisania danego państwa na listę sponsorów terroryzmu posiada jednak wyłącznie Departament Stanu – czytamy w komunikacie „NYT”.

Amerykański dziennik przypomniał, że w zestawieniu krajów wspierających terroryzm figurują obecnie Korea Północna, Iran, Syria i Kuba.

Pelosi poparła na początku maja wniosek Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy, skierowany do amerykańskiego Kongresu, o uznanie Rosji za państwo sponsorujące terroryzm. „Od dawna jestem zwolenniczką takiego rozwiązania. Jeżeli Rosja nie znajdzie się na liście krajów-sponsorów terroryzmu, to taką listę należy podrzeć” – zadeklarowała wówczas polityk.

Federacja Rosyjska musi zostać uznana za państwowego sponsora terroryzmu, a jej siły zbrojne za organizację terrorystyczną – ocenił 20 kwietnia prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. (PAP)

REKLAMA

2103215823 views

REKLAMA

2103216056 views

REKLAMA

2105012448 views

REKLAMA

2103216199 views

REKLAMA

2103216299 views

REKLAMA

2103216408 views