REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaSenat jednomyślnie zatwierdził Katherine Tai na stanowisko sekretarza Departamentu Handlu

Senat jednomyślnie zatwierdził Katherine Tai na stanowisko sekretarza Departamentu Handlu

-

Senat USA jednomyślnie zatwierdził w środę kandydaturę Katherine Tai, nominowanej przez prezydenta Joe Bidena, na stanowisko sekretarza Departamentu Handlu. Będzie ona pierwszą kobietą i pierwszą osobą pochodzenia azjatyckiego pełniącą ten urząd.

Kandydaturę wykształconej na Uniwersytecie Harwardzkim i Yale Tai zaaprobowali zarówno senatorzy Demokratów, jak i Republikanów w “rzadkim momencie jednomyślności” – komentuje AFP.

REKLAMA

Nowa szefowa resortu, której zadaniem będzie pilotowanie relacji handlowych USA z Chinami, mówi biegle po mandaryńsku, co ułatwi te negocjacje. Podczas przesłuchania w Senacie 25 lutego, poprzedzającego głosowanie nad jej kandydaturą, Tai wywarła znakomite wrażenie na senatorach – pisze AFP.

Potwierdziła podczas tego przesłuchania ocenę amerykańsko-chińskich relacji handlowych jej poprzednika Roberta Lighthizera: uznała, że Pekin dopuszcza się “praktyk nielojalnych” wobec partnera. Rozwiązanie sporów handlowych z Chinami będzie jednym z najważniejszych zadań Tai.

Innym ważnym zagadnieniem, którym będzie musiała się zająć w najbliższym czasie, jest spór prawny między USA a Unią Europejską, związany z subwencjami dla Boeinga i Airbusa.

Na początku marca, po uzgodnieniach przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen z prezydentem Bidenem, strony sporu zawiesiły wszystkie nałożone na siebie nawzajem taryfy celne, zarówno na samoloty, jak i produkty inne niż lotnicze, początkowo na cztery miesiące.

Spór handlowy między USA i UE trwa od ponad 16 lat. Obie strony oskarżają się o nielegalne subsydia dla swoich gigantów branży lotniczej, Airbusa i Boeinga, obie wygrały też swoje sprawy w ramach Światowej Organizacji Handlu, która zezwoliła na wprowadzenie dodatkowych ceł.

Do priorytetów resortu handlu należy też wdrożenie nowego porozumienia o wolnym handlu z Kanadą i Meksykiem.

Reuters przypomina, że Tai będzie też musiała zająć się naprawą relacji Waszyngtonu z tradycyjnymi partnerami handlowymi, które pogorszyły się, gdy administracja byłego prezydenta Donalda Trumpa nałożyła na te kraje cła, mające być rewanżem za domniemane wykorzystywanie przez nich Ameryki.

Przywódca demokratycznej większości w Senacie Chuck Schumer powiedział, że nowa minister odegra jedną z najważniejszych ról w przywracaniu Ameryce wiarygodności u handlowych partnerów i promowaniu współpracy międzynarodowej w najważniejszych kwestiach, od globalnej pandemii po zmianę klimatu”.

Nazwał też Tai “jednym z najbardziej doświadczonych amerykańskich ekspertów od handlu zagranicznego”.

Tai ma duże doświadczenie jako prawnik rządowy, była też doradcą do spraw handlu Izby Reprezentantów i współautorką klauzul dotyczących praw pracowniczych w układzie o wolnym handlu z Meksykiem i Kanadą.

Administracja Trumpa zakończyła po ponad 26 latach umowę handlową między USA, Kanadą i Meksykiem zwaną NAFTA. W lipcu ubiegłego roku zaczęła obowiązywać nowa umowa nazywana potocznie “nową NAFTA”, która w ocenie ekspertów nie rozwiązała wszystkich sporów między jej stronami. (PAP)

REKLAMA

2129078121 views

REKLAMA

REKLAMA

2129078136 views

REKLAMA

REKLAMA

2130874456 views

REKLAMA

2129078146 views

REKLAMA

2129078149 views

REKLAMA

2129078153 views