REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Sekretarz stanu USA wzywa do powszechnej walki z korupcją we władzach

Sekretarz stanu USA wzywa do powszechnej walki z korupcją we władzach

-

John Kerry w Davos fot.Jean-Christophe Bott/EPA
John Kerry w Davos fot.Jean-Christophe Bott/EPA

Szef dyplomacji USA John Kerry mówił w piątek w Davos o problemie korupcji we władzach. Wzywał do walki z tym zjawiskiem, wskazując, że podsyca ono przestępczość, ekstremizm i rozczarowanie w społeczeństwie, co przyczynia się do globalnego kryzysu uchodźców.

REKLAMA

Przemawiając na Światowym Forum Gospodarczym Kerry zapowiedział, że Stany Zjednoczone zdwoją wysiłki w walce z korupcją, która kosztuje globalną gospodarkę ok. 2,6 biliona dolarów rocznie i “komplikuje każdą podejmowaną przez nas inicjatywę w dziedzinie bezpieczeństwa, dyplomacji i w sprawach socjalnych”.

“Musimy przyznać we wszystkich kręgach przywódczych, że plaga brutalnego ekstremizmu, chciwości, żądzy władzy i wyzysku często znajduje pożywkę tam, gdzie rządy są słabe i gdzie przywódcy są niekompetentni lub nieuczciwi” – powiedział sekretarz stanu USA.

Kerry dodał, że łapownictwo i nieskuteczne zarządzanie spowodowało kryzysy w Iraku, Nigerii, Syrii, na Ukrainie, w Libii i Jemenie, bądź znacznie się do tych kryzysów przyczyniło. Tym samym stało się to problemem międzynarodowym, a nie czysto wewnętrznym.

Szef amerykańskiej dyplomacji ocenił, że nic tak nie demoralizuje i demobilizuje obywateli, jak przekonanie, że ustrój jest nastawiony przeciwko nim “i że ludzie u władzy – by użyć dyplomatycznego określenia – są złodziejami, którzy kradną przyszłość swego własnego narodu i – tak przy okazji – lokują swe nieuczciwe zyski w rzekomo legalnych instytucjach finansowych na całym świecie”.

Podkreślił, że korupcja jest społecznym zagrożeniem, czynnikiem radykalizującym, wykorzystywanym jako narzędzie rekrutacyjne przez grupy ekstremistyczne. Dodał, że obowiązkiem każdego jest potępianie i ujawnianie korupcji, pociąganie winnych do odpowiedzialności i “wypieranie kultury korupcji”.

Kerry zaakcentował, że skutki korupcji odczuwa każdy. “Wszyscy za to płacimy. Musimy więc prowadzić tę walkę wspólnie (…) przyjmując standardy, które czynią z korupcji wyjątek, a nie normę” – powiedział. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Walijskie ciasteczka z patelni

Wspomnienia jako fundamenty

Marzę i wierzę

Gulasz z dynią

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks