REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaSekretarz stanu rozmawiał z szefem MSZ

Sekretarz stanu rozmawiał z szefem MSZ

-

Szef dyplomacji Stanów Zjednoczonych Antony Blinken przeprowadził w czwartek rozmowę telefoniczną z polskim ministrem spraw zagranicznych i przewodniczącym OBWE Zbigniewem Rauem na temat rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

“Potępiliśmy rosyjski atak na Ukrainę, który był zaplanowany z wyprzedzeniem, niesprowokowany i nieuzasadniony” – oświadczył na Twitterze Blinken.

REKLAMA

“Zadeklarowaliśmy dalszą współpracę w celu nakłonienia Rosji do zaprzestania działań militarnych na Ukrainie i natychmiastowego wycofania swoich sił” – dodał sekretarz stanu USA.

Skutki agresji Rosji na Ukrainę oraz rola NATO i OBWE w zapewnieniu bezpieczeństwa w Europie były wśród tematów czwartkowej rozmowy Raua z minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly.Minister Rau określił rosyjską inwazję na Ukrainę jako zbrodnię przeciwko ludzkości. W nagraniu zamiaszczonym w czwartek na profilu OBWE na Twitterze Rau wezwał do uszanowania przez Rosję prawa międzynarodowego.“Rosyjska, niesprowokowana inwazja na pełną skalę skierowana przeciwko ukraińskim obywatelom stanowi fundamentalne złamanie praw zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych i akcie końcowym Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie” – rozpoczął swoją wypowiedź Rau.Szef MSZ i przewodniczący OBWE określił powoływanie się przez Rosję na artykuł 51. Karty Narodów Zjednoczonych w celu usprawiedliwienia tej “zbrodni przeciwko ludzkości” godnym ubolewania i haniebnym.

W styczniu Polska objęła roczne przewodnictwo w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), a minister spraw zagranicznych kieruje jej pracami. (tos. PAP)

REKLAMA

2107797147 views

REKLAMA

REKLAMA

2107797379 views

REKLAMA

2109593770 views

REKLAMA

2107797520 views

REKLAMA

2107797619 views

REKLAMA

2107797727 views