REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaSekretarz stanu Blinken: Kuba, Nikaragua i grupa Wagnera na czarnej liście naruszeń...

Sekretarz stanu Blinken: Kuba, Nikaragua i grupa Wagnera na czarnej liście naruszeń wolności religijnej

-

Stany Zjednoczone dodały Kubę, Nikaraguę i rosyjską grupę najemniczą Wagnera do swojej czarnej listy krajów i podmiotów, które zagrażają wolności religijnej – poinformował w piątek sekretarz stanu USA Antony Blinken.

Według komunikatu szefa amerykańskiej dyplomacji obydwa kraje dołączają do tej listy „za popełnienie lub tolerowanie szczególnie poważnych naruszeń wolności wyznania”. Kuba i Nikaragua, już objęte amerykańskimi sankcjami, mogą spotkać się z kolejnymi restrykcjami w przypadku braku poprawy w tej kwestii.

REKLAMA

„Naruszenia wolności religijnej sieją podziały, osłabiają bezpieczeństwo ekonomiczne i zagrażają stabilności politycznej i pokojowi” — napisał Blinken.

Kuba i Nikaragua dołączyły na amerykańskiej czarnej liście do Chin, Erytrei, Iranu, Birmy, Korei Północnej, Pakistanu, Rosji, Arabii Saudyjskiej, Tadżykistanu i Turkmenistanu.

Z kolei grupa Wagnera trafiła na czarną listę „podmiotów budzących szczególne obawy”, na której znajdują się już talibowie, somalijski Szebab czy nigeryjski Boko Haram.

Według Blinkena grupa Wagnera została dodana do listy „na podstawie jej działań w Republice Środkowoafrykańskiej”, gdzie prawie dekada walk zaostrzyła napięcia między chrześcijanami a muzułmanami.

Szef amerykańskiej dyplomacji argumentuje, że Rosja, po wycofaniu się w 2016 roku wojsk francuskich z Republiki Środkowoafrykańskiej, wysłała do tego kraju „instruktorów wojskowych”, a potem wiele oddziałów paramilitarnych, mających chronić rząd w obliczu grożącej mu rebelii.

Władze Francji regularnie oskarżają te organizacje paramilitarne o popełnianie nadużyć wobec ludności cywilnej i ustanowienie reżimu „grabieży” zasobów Republiki Środkowoafrykańskiej. Kraje zachodnie i eksperci ONZ oskarżają grupę Wagnera o łamanie praw człowieka także w Libii i Mali. (PAP)

REKLAMA

2097754048 views

REKLAMA

REKLAMA

2097754283 views

REKLAMA

REKLAMA

2099550675 views

REKLAMA

2097754426 views

REKLAMA

2097754528 views

REKLAMA

2097754638 views