REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Sekretarz obrony oczekuje nagiej prawdy w analizach wywiadu

Sekretarz obrony oczekuje nagiej prawdy w analizach wywiadu

-

Ashton Carter fot.Olivier Douliery/Pool/EPA
Ashton Carter fot.Olivier Douliery/Pool/EPA

Sekretarz obrony USA Ash Carter zalecił przekazanie dowódcom wojskowym, że oczekuje nagiej prawdy w analizach wywiadowczych – powiedział w czwartek rzecznik Pentagonu. To reakcja na doniesienia Daily Beast o skardze analityków, że ich raporty są upiększane.

Jak powiedział rzecznik Peter Cook, Carter zalecił swemu zastępcy odpowiedzialnemu w Pentagonie za wywiad, by przekazał dowódcom, że oczekuje “nieupiększonych”, “szczerych i przejrzystych” analiz wywiadowczych.

Daily Beast podał, że ponad 50 analityków wywiadu podlegającego Centralnemu Dowództwu (CENTCOM) amerykańskiej armii, odpowiadających za przygotowywanie ekspertyz o sytuacji na Bliskim Wschodzie, w tym o postępach Państwa Islamskiego (IS) i Al-Kaidy, złożyło skargę, że ich raporty są zniekształcane przez przełożonych.

Jak przekazał portal, powołując się na niewymienionych z nazwiska analityków, po wprowadzonych zmianach ich raporty, które docierają później do prezydenta Baracka Obamy, dają fałszywy, zbyt pozytywny obraz rzeczywistości, w tym na temat IS czy amerykańskiej strategii walki z terrorystami. Zdaniem analityków wysocy rangą oficerowie, którzy mieliby uciekać się do tych manipulacji, robią to, by chronić własne kariery.

Według amerykańskich mediów skargą zajął się już inspektor generalny Pentagonu. Rzecznik resortu nie chciał komentować tego dochodzenia, a nawet kilkakrotnie odmówił potwierdzenia, że do niego doszło. Później jednak, odpowiadając na pytanie, czy osoby odpowiedzialne za zniekształcanie raportów zostaną ukarane, powiedział, że “trzeba poczekać na wnioski śledztwa inspektora generalnego, nie możemy przewidywać wyniku tego dochodzenia”. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

1 KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks