REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaSekretarz Departamentu Skarbu w Kijowie: Istnieją poważne przeszkody prawne dla konfiskaty zamrożonych...

Sekretarz Departamentu Skarbu w Kijowie: Istnieją poważne przeszkody prawne dla konfiskaty zamrożonych rosyjskich aktywów

-

Przebywająca w poniedziałek w Kijowie sekretarz Departamentu Skarbu USA Janet Yellen powiedziała, że Rosja powinna ponieść koszty szkód spowodowanych jej inwazją na Ukrainę, ale istnieją „poważne przeszkody prawne” dla całkowitej konfiskaty zamrożonych rosyjskich aktywów.

Yellen wyjaśniła, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy omawiają strategie, które zapewnią, że Rosja zapłaci za zniszczenia wojenne na Ukrainie, szacowane na setki miliardów dolarów i rosnące każdego dnia.

REKLAMA

Agencja Reutera przypomina, że USA i zachodni sojusznicy przejęli zamrożone sankcjami aktywa walutowe rosyjskiego banku centralnego o wartości ponad 300 miliardów dolarów. Aktywa są przechowywane za granicą, ze znaczną częścią w Banku Rezerw Federalnych w Nowym Jorku, ale pozostają własnością rosyjską.

Szefowa amerykańskiego resortu finansów sprecyzowała, że Waszyngton może konfiskować aktywa wykorzystywane w działalności przestępczej, ale środki należące do banku centralnego i inne duże pule aktywów zamrożonych sankcjami to sprawa znacznie bardziej skomplikowana.

Yellen obiecała też, że Stany Zjednoczone przyjrzą się wezwaniom Ukrainy do nałożenia sankcji na rosyjski sektor energii jądrowej, ale należy być „świadomym” potencjalnych konsekwencji takiego działania dla zachodnich sojuszników.

Reuters zaznacza, że rosyjski sektor energii jądrowej uniknął jak dotąd sankcji, głównie dlatego, że wiele krajów, w tym Francja, importuje uran od rosyjskiego koncernu Rosatom. „Chcemy pozbawić Rosję tych dochodów. Musimy przyjrzeć się potencjalnym konsekwencjom sankcji dla nas samych i naszych partnerów” – powiedziała Yellen.

Powtórzyła również, że USA ostrzegły Chiny przed „naprawdę poważnymi konsekwencjami”, jeśli rząd w Pekinie, chińskie firmy lub instytucje finansowe udzielą materialnego wsparcia rosyjskiej armii lub pomogą Moskwie uniknąć amerykańskich sankcji. „To coś, czego nie tolerowalibyśmy” – podkreśliła.

Yellen złożyła niezapowiedzianą wizytę w Kijowie w drodze powrotnej do Waszyngtonu ze spotkania liderów finansowych G20 w Bengaluru w Indiach, gdzie wzywała partnerów do zwiększenia pomocy gospodarczej dla Ukrainy i nalegała, aby ministrowie państw grupy G20 zdecydowanie potępili rosyjską inwazję. (PAP)

REKLAMA

2094038005 views

REKLAMA

REKLAMA

2094038289 views

REKLAMA

2095834738 views

REKLAMA

2094038539 views

REKLAMA

2094038677 views

REKLAMA

2094038818 views