REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaSędzia federalny zablokował program dla nieudokumentowanych imigrantów

Sędzia federalny zablokował program dla nieudokumentowanych imigrantów

-

Sędzia federalny z Teksasu zablokował w piątek możliwość aplikowania nowych osób do programu DACA chroniącego przed deportacją nieudokumentowanych imigrantów, którzy przybyli do USA jako dzieci. Zdaniem sędziego program jest niezgodny z prawem federalnym.

Sędzia Andrew Hanen podzielił pogląd grupy stanów, które wystąpiły na drogę prawną przeciwko programowi DACA (Deferred Action for Childhood Arrivals) argumentując, że ówczesny prezydent Barack Obama działał wbrew prawu powołując go w 2012 r.

REKLAMA

Sędzia orzekł, ze program narusza ustawę regulującą procedury administracyjne (Administrative Procedure Act -APA). Podkreślił jednak, że jego orzeczenie nie dotyczy ok. 650 tys. osób już objętych tym programem, do czasu kolejnych orzeczeń sądowych. 

Zastrzegł też, że jego orzeczenie nie wymaga od rządu podjęcia “jakichkolwiek akcji deportacyjnych, lub kryminalnych przeciwko jakiemukolwiek beneficjentowi DACA”. Rząd federalny będzie mógł przyjmować kolejne wnioski o objęcie programem, ale nie będzie mógł wydawać pozytywnych decyzji.

Biały Dom i Departament Sprawiedliwości nie ustosunkowały się jeszcze do tego orzeczenia.

Prezydent Joe Biden, który w administracji Obamy był wiceprezydentem, zapowiadał, że chce utworzyć stałą procedurę wiodącą do uzyskania obywatelstwa amerykańskiego dla beneficjentów DACA, nazywanych “Marzycielami”. Zapowiadał też, chce “zachować i wzmocnić” ten program.

Beneficjenci DACA są chronieni przed deportacją, mogą legalnie pracować, uzyskać prawo jazdy i mogą uzyskać wsparcie finansowe dla celów edukacyjnych.

Poprzednik Bidena, republikański prezydent Donald Trump próbował zlikwidować DACA, ale uniemożliwił mu to Sąd Najwyższy USA.

Rząd Meksyku wyraził w piątek ubolewqanie z powodu orzeczenia sędziego i podkreślił, że podobny progra meksykański będzie kontynuowany (tos, PAP) 

REKLAMA

2119199315 views

REKLAMA

2119199409 views

REKLAMA

REKLAMA

2120995763 views

REKLAMA

2119199478 views

REKLAMA

2119199534 views

REKLAMA

2119199577 views