REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaSąd uznał ważną część Obamacare za niezgodną z konstytucją

Sąd uznał ważną część Obamacare za niezgodną z konstytucją

-

Federalny sąd apelacyjny w Nowym Orleanie orzekł w środę, że tzw. indywidualny mandat, będący częścią ustawy o programie powszechnej opieki zdrowotnej Obamacare, jest niezgodny z amerykańską konstytucją.

Nie zdecydował jednak, czy należy uchylić w całości prawo regulujące to ubezpieczenie zdrowotne.

REKLAMA

Tzw. indywidualny mandat wymaga, aby Amerykanie mieli ubezpieczenie zdrowotne, a firmy zapewniały je swoim pracownikom. Zmuszenie do tego dużej liczby osób jest kluczem do przystępności ubezpieczeń.

„Indywidualny mandat jest niekonstytucyjny, ponieważ nie można go już traktować jako podatku i nie ma innych przepisów konstytucyjnych, które uzasadniałyby wykonywanie uprawnień Kongresu” – stwierdził sąd.

Kluczowym pytaniem w sprawie było, czy „indywidualny mandat” z wprowadzonej za prezydentury Baracka Obamy ustawy Affordable Care Act (ACA), wymagający od większości Amerykanów wykupienia ubezpieczenia zdrowotnego lub uiszczenia kary, stał się niekonstytucyjny, gdy Kongres obniżył wielkość przewidzianej kary do zera w ramach ustawy podatkowej uchwalonej w 2017 roku.

W 2018 roku sędzia sądu w Teksasie Reed O’Connor wypowiedział się w swym orzeczeniu przeciwko legalności tzw. indywidualnego mandatu, ale stwierdził, że jest on „nierozerwalnie związany” z pozostałymi przepisami ACA.

W środę sąd apelacyjny w Nowym Orleanie nie odpowiedział na pytanie, czy można „mandat indywidualny” oddzielić od całego ubezpieczenia. Przekazał sprawę na powrót do rozpatrzenia teksaskiemu sądowi.

„Może się zdarzyć, że nawet po zakończeniu tego dochodzenia ACA nie da się oddzielić od indywidualnego mandatu. (…) Być może ACA można oddzielić od indywidualnego mandatu. Może być również tak, że niektóre postanowienia ACA można oddzielić od indywidualnego mandatu, a inne nie” – orzekł nowoorleański sąd.

Decyzja pozostawiła losy Obamacare, flagowego projektu Obamy, w stanie zawieszenia.

Prokurator generalny Kalifornii Xavier Becerra, który kierował działaniami 21 stanów USA, opowiadającymi sią za zachowaniem ACA, zapowiedział złożenie apelacji do Sądu Najwyższego. „Na razie prezydent (Donald Trump) dostał prezent, jaki chciał: niepewność na rynku opieki zdrowotnej i drogę do uchylenia (Obamacare)” – wskazał Becerra.

Trump jest zdecydowanym przeciwnikiem Obamacare i w przeszłości nazwał ją m.in. „niekonstytucyjną katastrofą”.

Dziennik „New York Times” zwraca uwagę, że Trump nazwał środowe orzeczenie sądu apelacyjnego „wielką wygraną wszystkich Amerykanów”. Gazeta twierdzi przy tym, że nie zmieni to systemu opieki zdrowotnej w USA.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

fot.Pexels.com

REKLAMA

2093119519 views

REKLAMA

2093119803 views

REKLAMA

2094916252 views

REKLAMA

2093120053 views

REKLAMA

2093120191 views

Podniebne afery

Lud Jaszczurów

Gwiazda nowej ery

Śmierć na życzenie

Podwójna broń Oswalda

REKLAMA

2093120332 views