REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Sąd przyznał odszkodowania ofiarom zamachów w Jerozolimie

Sąd przyznał odszkodowania ofiarom zamachów w Jerozolimie

-

Ława przysięgłych sądu federalnego w Nowym Jorku nakazała w poniedziałek Organizacji Wyzwolenia Palestyny (OWP) i władzom Autonomii Palestyńskiej zapłacenie ponad 218 milionów dolarów odszkodowań amerykańskim ofiarom zamachów terrorystycznych w Jerozolimie.

Reuters podkreśla, że jest to zwycięstwo Amerykanów dochodzących przed sądami w USA w ramach powództwa cywilnego odszkodowań za ataki sprzed ponad 10 lat w rejonie Jerozolimy. Przysięgli sądu federalnego na Manhattanie orzekli na korzyść 10 amerykańskich rodzin, poszkodowanych w sześciu atakach przypisywanych Brygadom Męczenników Al-Aksy i Hamasowi. Uznano, że OWP i władze Autonomii ponoszą odpowiedzialność za te ataki, jako że udzielały wsparcia terrorystom.

REKLAMA

“Teraz OWP i władze Autonomii Palestyńskiej wiedzą, że wspieranie terroryzmu ma swoją cenę” – powiedziała po ogłoszeniu poniedziałkowego werdyktu prawniczka skarżących Nitsana Darshan-Leitner.

Reuters zwraca uwagę, że orzeczona w poniedziałek wysokość odszkodowań może zostać potrojona na mocy amerykańskiej ustawy antyterrorystycznej. Chodzi o zamachy z lat 2002-2004, w których zginęły 33 osoby, a ponad 450 zostało rannych. Wśród ofiar byli Amerykanie. Ofiary bądź ich rodziny żądały w sumie ponad 350 milionów dolarów odszkodowania.

Organizacja Wyzwolenia Palestyny i władze Autonomii Palestyńskiej natychmiast zapowiedziały złożenie odwołania. Nie wiadomo, jak pisze Reuters, czy ofiary będą w stanie odebrać odszkodowania, jeśli zostaną one prawomocnie przyznane.(PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks