REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Sąd po stronie muzułmanki nieprzyjętej do pracy z powodu chusty

Sąd po stronie muzułmanki nieprzyjętej do pracy z powodu chusty

-

fot.Jason Szenes/EPA
fot.Jason Szenes/EPA

Amerykański Sąd Najwyższy orzekł w poniedziałek na korzyść muzułmanki, która nie została przyjęta do pracy w sklepie odzieżowym, bo na rozmowę przyszła w czarnej muzułmańskiej chuście na głowie.

REKLAMA

W orzeczeniu, wydanym stosunkiem głosów 8-1, uzasadniono, że sieć Abercrombie & Fitch naruszyła ustawę o prawach obywatelskich z 1964 roku, która zabrania dyskryminacji ze względu na przekonania religijne i praktyki. Pozew w imieniu kobiety złożyła federalna komisja ds. równych możliwości zatrudnienia.

W 2008 roku 17-letnia wówczas Samantha Elauf przyszła w chuście na rozmowę o pracę w sklepie z odzieżą dziecięcą należącym do tej sieci w centrum handlowym w mieście Tulsa w Oklahomie. Nie powiedziała, że jest muzułmanką, ale zdaniem sędziego Antonina Scalii sklep miał prawo “co najmniej przypuszczać”, że kobieta nosi chustę z powodów religijnych.

Samantha Elauf zrobiła dobre wrażenie na menedżerze, z którym rozmawiała, ale jej kandydatura przepadła, ponieważ noszona przez nią chusta kłóciła się z wymaganiami dotyczącymi wyglądu pracowników. Zgodnie z dress code’em, obowiązującym wówczas w sieci, sprzedawczynie, określane jako “modelki”, miały prezentować “styl typowego licealisty wschodniego wybrzeża” USA.

Zgodnie z amerykańskim prawem pracodawca musi “w sposób rozsądny” dostosować się do przekonań religijnych pracowników, o ile nie stanowi to nadmiernego obciążenia dla firmy.

Od tamtego czasu sieć zmieniła wytyczne dotyczące ubioru.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA