REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaSąd: piosenka "Happy Birthday" to własność publiczna

Sąd: piosenka “Happy Birthday” to własność publiczna

-

fot.pixabay.com
fot.pixabay.com

Amerykańska firma, która przez lata pobierała tantiemy za wykorzystywanie jednej z najsłynniejszych piosenek na świecie, “Happy Birthday”, nie dysponuje prawem autorskim do tekstu – wynika z wtorkowej decyzji sądu w USA. Utwór stał się własnością publiczną.

REKLAMA

Orzeczenie zapadło w ramach procesu wszczętego w 2013 roku na podstawie pozwu wniesionego przez firmę Good Morning To You Productions Corp., która przygotowuje film dokumentalny o słynnej piosence. Firma domagała się, by piosenka stała się własnością publiczną oraz by koncern Warner/Chappell, który należy do Warner Music Group, wypłacił odszkodowanie, gdyż przez lata brał tantiemy na mocy niepełnych – jak wynika z werdyktu – praw autorskich.

Początki piosenki sięgają roku 1893, kiedy opublikowano melodię “Good Morning to All” skomponowaną przez siostry Mildred i Patty Hill. Melodia zyskała popularność wraz z napisanym do niej tekstem “Happy Birthday”. Patty twierdzi, że jest także autorką słów piosenki – wynika z akt sprawy. W 1935 roku prawa do utworu uzyskał wydawca, Clayton F. Summy Co., a następnie wykupiła je firma Warner.

“Siostry Hill przekazały wydawcy prawa do melodii i jej aranżacji na fortepian, ale nie do tekstu piosenki” – napisał sędzia w 43-stronicowym werdykcie.

Obrońcy uważają, że siostry Hill przekazały prawa autorskie także do tekstu utworu, jednak – jak wynika z werdyktu – w toku sprawy nie znaleziono na to dowodów.

“+Happy Birthday+ po 80 latach jest wreszcie wolna” – skomentował wyrok adwokat powodów Randall Newman. “Zagadka w końcu została rozwiązana. To niewiarygodne” – dodał Newman w wypowiedzi dla dziennika “Los Angeles Times”.

Na komercyjnym wykorzystywaniu piosenki Warner rocznie miał zarabiać ok. 2 mln dolarów. Po ogłoszeniu decyzji sądu firma oświadczyła, że najpierw przeanalizuje werdykt, a później zastanowi się nad następnymi krokami.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2127213638 views

REKLAMA

REKLAMA

2127213655 views

REKLAMA

REKLAMA

2129009975 views

REKLAMA

2127213665 views

REKLAMA

2127213669 views

REKLAMA

2127213673 views