REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Sąd orzekł, że YouTube może pokazywać "Niewinność muzułmanów"

Sąd orzekł, że YouTube może pokazywać “Niewinność muzułmanów”

-

fot.geralt/pixabay.com
fot.geralt/pixabay.com

Federalny sąd apelacyjny w San Francisco zrewidował swą wcześniejszą decyzję i w poniedziałek orzekł, że należącego do Google’a portalu YouTube nie powinno się było zmuszać do wycofania antyislamskiego filmu “Niewinność muzułmanów”.

REKLAMA

Ten nakręcony w USA film w 2012 roku doprowadził do wybuchu antyamerykańskich protestów w świecie muzułmańskim. Ukazująca się w jednej ze scen aktorka Cindy Lee Garcia zażądała usunięcia go z YouTube, kiedy zaczęto jej grozić śmiercią. Twierdziła, że wykorzystano scenę, którą – jak sądziła – nagrywała do innego filmu. Powoływała się na swoje prawo autorskie do tej sceny, w której, choć podłożono głos kogoś innego, pada pytanie: “czy wasz Mahomet molestuje dzieci?”.

Sąd w poniedziałkowym orzeczeniu nie podzielił tej argumentacji. W orzeczeniu sędziowie wskazali na granice prawa autorskiego oraz przytoczyli zasadę wolności słowa.

O zdjęcie “Niewinności muzułmanów” z YouTube zwracał się Barack Obama i inni światowi przywódcy. Film przedstawia Mahometa jako niepoprawnego kobieciarza, który aprobuje molestowanie seksualne dzieci.

Muzułmanie są przeciwni jakiemukolwiek przedstawianiu wizerunków proroka Mahometa, a obrażanie go wywołuje ich gniew i oburzenie. W 2005 roku karykatury Mahometa opublikowane przez jedną z duńskich gazet wywołały protesty i zamieszki w wielu krajach muzułmańskich. W 2004 roku Theo van Gogh, holenderski filmowiec, został zabity przez muzułmańskiego ekstremistę za nakręcenie filmu odebranego jako obraza islamu.

Associated Press pisze, że nie wiadomo na razie, czy i ewentualnie kiedy “Niewinność muzułmanów” miałaby powrócić na YouTube.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks