REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaSąd Najwyższy USA zablokował próbę zakończenia przez Trumpa programu DACA

Sąd Najwyższy USA zablokował próbę zakończenia przez Trumpa programu DACA

-

Sąd Najwyższy USA zablokował w czwartek próbę zakończenia przez prezydenta Donalda Trumpa programu DACA. Chroni on przed deportacją ze Stanów Zjednoczonych setki tysięcy imigrantów, którzy przyjechali do tego kraju jako dzieci.

Stosunkiem głosów 5 do 4 sędziowie podtrzymali wyrok sądu niższej instancji, który uznawał za nielegalną próbę unieważnienia programu DACA (Deferred Action for Childhood Arrivals – wstrzymanie deportacji osób, które przybyły jako dzieci).

REKLAMA

Wyrok nie blokuje amerykańskiemu rządowi ewentualnej ponownej próby zakończenia tego programu. Procedura z tym związana trwa miesiącami, a więc szansa, że uda się to przeforsować administracji Trumpa przed listopadowymi wyborami prezydenckimi jest minimalna.

Czterej konserwatywni sędziowie Sądu Najwyższego przedstawili zdanie odrębne. Samuel Alito i Neil Gorsuch uznali, że program DACA jest nielegalny od momentu utworzenia w 2012 roku przez ówczesnego prezydenta USA Baracka Obamę.

Prezydent Trump argumentuje, że tworząc program w 2012 roku Obama przekroczył swoje konstytucyjne uprawnienia władzy wykonawczej, obchodząc Kongres. „Dzisiejsza decyzja musi zostać uznana za próbę uniknięcia politycznie kontrowersyjnej, ale prawnie odpowiedniej decyzji” – stwierdził sędzia Clarence Thomas.

Wyrok Sądu Najwyższego oznacza, że blisko 650 tys. imigrantów, głównie młodych Latynosów, będzie wciąż chroniona przed deportacją. Może również ubiegać się o odnowienie dwuletnich zezwoleń na pracę.

To drugie w ciągu tego tygodnia zwycięstwo obozu liberalnego w Sądzie Najwyższym. W poniedziałek gremium to orzekło, że prawo federalne, chroniące pracowników przed dyskryminacją ze względu na płeć, ma również zastosowanie do osób homoseksualnych i transpłciowych, co według agencji prasowych, jest przełomem w historii praw osób LGBT.

Trump w czwartek skrytykował na Twitterze orzeczenia sądu. „Te okropne oraz politycznie motywowane decyzje Sądu Najwyższego to strzały w twarze ludzi, którzy dumnie określają siebie Republikanami czy konserwatystami” – ocenił, wzywając do głosowania na siebie w wyborach prezydenckich.

Konflikt między Demokratami a Białym Domem o tzw. marzycieli (ang. dreamers), czyli osoby, które zostały przywiezione do USA jako dzieci, ciągnie się od 2017 roku, kiedy Trump postanowił ten przepis anulować. To jeden z przykładów szerszych działań prezydenta mających na celu ograniczenie imigracji do USA.

Przeciętny wiek tzw. marzycieli w momencie nielegalnego przekroczenia granicy, z reguły razem z rodzicami, wynosił 6,5 roku. Teraz jest to grupa młodych ludzi, często nastolatków, licząca ok. 700 tys. osób.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)

1 KOMENTARZ

  1. Nie Sąd Najwyższy tylko sędzia Roberts, który sprzymierzył się z sędziami orzękającymi nie w zgodzie z konstytucją tylko na podstawie własnych lewackich poglądów i którzy zawsze orzekać będą przeciw Trumpowi i innym konserwatystom. Wg stanowiska sędziego Robertsa jeden prezydent może wydać dekret wykonawczy, ale drugi prezydent już nie może go zmienić i musi pozostać na wieczne czasy. Zresztą Robertsowi Ameryka „zawdzięcza” również Obamacare, którego głos był decydujący w tej sprawie. Nawet sędzia Kennedy, który zwykle głosował zmiennie był za wyrzuceniem Obamacare do kosza, ale Roberts zdecydował inaczej. Ciekaw jestem jak zachowa się sędzia Roberst w ewentualnym przyszłym głosowaniu, gdzie trzeba będzie zdecydować, czy USA powinny być krajem z ustrojem totalitarnym (w stylu komuno-faszystowskim) lub nie. A do tego może dojść już w krótkim czasie. Jeszcze w sprawie DACA. Obama mógł sprawę definitywnie załatwić, ale nie zrobił tego, bo istotą polityki partii „demokratycznej” jest ciągły chaos, który wykorzystują do zdobycia absolutnej władzy i zastraszania Amerykanów.

REKLAMA

2097752195 views

REKLAMA

REKLAMA

2097752429 views

REKLAMA

REKLAMA

2099548821 views

REKLAMA

2097752572 views

REKLAMA

2097752673 views

REKLAMA

2097752783 views