REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Sąd: Manafort i Gates pozostaną w areszcie domowym

Sąd: Manafort i Gates pozostaną w areszcie domowym

-

Rick Gates
fot.Shawn Thew/EPA

Sędzia zadecydowała w czwartek, że były szef sztabu wyborczego Donalda Trumpa, Paul Manafort i jego zastępca Rick Gates pozostaną w areszcie domowym. Następna rozprawa została wyznaczona na poniedziałek – podała w czwartek agencja Reutera.

REKLAMA

Sędzia Amy Berman Jackson ostrzegła prawników oskarżonych by nie rozmawiali o prowadzonej przez siebie sprawie poza salą sądową. “To jest proces kryminalny a nie kampania PR” – powiedziała Jackson podczas przesłuchania.

W złożonym w czwartek do sądu wniosku o mniej rygorystyczne warunki poręczenia prawnik Manaforta argumentował, że sprawa administracji rządowej przeciwko jego klientowi jest “bezpodstawna” oraz, że warunki aresztu domowego i wysokość kaucji powinny zostać złagodzone, gdyż nie ma ryzyka, że Manafort ucieknie z kraju. Prawnik Gatesa złożył podobny wniosek.

Sędzia orzekła, że warunki aresztu domowego i wysokość kaucji obydwu mężczyzn pozostaną niezmienione i ustaliła posiedzenie w sprawie ewentualnych jego zmian na poniedziałek.

Manafort i Gates są w areszcie domowym, dodatkowo wyznaczono kaucje w wysokości 10 mln dol. dla Manaforta i 5 mln dolarów dla jego zastępcy ze względu na podejrzenia prokuratury, że mężczyźni mogą próbować uciec z kraju.

Manafort pracował dla Trumpa od maja do sierpnia 2016 roku jako szef jego kampanii wyborczej. Trump zwolnił Manaforta, gdy pojawiły się raporty wskazujące, że otrzymał on ponad 12 mln dolarów od byłego ukraińskiego prezydenta i prorosyjskiego polityka Wiktora Janukowycza. Manafort miał być jego wieloletnim konsultantem politycznym.

Manafortowi i jego byłemu wspólnikowi postawiono w poniedziałek 12 zarzutów karnych, obydwaj oddali się tego samego dnia do dyspozycji FBI w Waszyngtonie.

Manafort i Gates to pierwsze osoby, którym zarzuty karne postawił zespół dochodzeniowy specjalnego prokuratora Roberta Muellera, prowadzący śledztwo ws. domniemanej rosyjskiej ingerencji w wybory prezydenckie w USA w 2016 r. Są to zarzuty spiskowania przeciwko USA, spiskowania w celu prania brudnych pieniędzy, braku rejestracji jako lobbysta na rzecz kraju zewnętrznego, składania nieprawdziwych i mylących oświadczeń zgodnie z ustawą FARA (ustawa o rejestracji przedstawicieli obcych rządów – Foreign Agents Registration Act – FARA) oraz siedem przypadków niezgłoszenia kont w zagranicznych bankach.

Z Waszyngtonu Joanna Korycińska (PAP)

1 KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks