REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaSąd: Biały Dom musi tymczasowo przywrócić akredytację reporterowi CNN

Sąd: Biały Dom musi tymczasowo przywrócić akredytację reporterowi CNN

-

Biały Dom musi niezwłocznie przywrócić akredytację reporterowi CNN, odebraną mu po konferencji prasowej z prezydentem Donaldem Trumpem – orzekł sąd w piątek. Ograniczenie dostępu dziennikarza do Białego Domu musi zostać poprzedzone uczciwym procesem – dodał.

Sędzia sądu okręgowego Timothy Kelly, który rozpatruje pozew złożony przez CNN wobec cofnięcia akredytacji jej reporterowi Jimowi Acoście, nakazał Białemu Domowi przywrócenie jej do czasu zakończenia procesu w tej sprawie.

REKLAMA

Kelly uznał, że Acosta został pokrzywdzony, i odrzucił argument podnoszony przez prawników Białego Domu, że CNN mogła w jego miejsce wysłać innego dziennikarza. Jak zauważa Reuters, sędzia nie odwołał się przy tym do gwarantowanych w piątej poprawce do konstytucji USA wolności słowa i prasy, koncentrując się raczej na zapisanym w niej prawie do uczciwego procesu.

W wydanym oświadczeniu CNN przekazała, że „czeka na ostateczną decyzję (sądu) w najbliższych dniach”, dziękując „wszystkim, którzy wspierali nie tylko CNN, ale także wolną, silną, niezależną prasę amerykańską”.

„Wracajmy do pracy” – powiedział sam Acosta po ogłoszeniu piątkowej decyzji.

Do odebrania akredytacji Acoście doszło po konferencji prasowej 7 listopada. Acosta dopytywał Trumpa o zmierzającą w stronę USA karawanę migrantów z Ameryki Środkowej oraz śledztwo w sprawie domniemanego ingerowania przez Rosję w wybory prezydenckie w USA w 2016 roku. Zirytowany prezydent przerwał mu, mówiąc: „Już wystarczy, już wystarczy” oraz „Jest pan okropnym, bezwstydnym człowiekiem”, a następnie zażądał, by dziennikarz oddał mikrofon, ten jednak odmówił.

Według relacji rzeczniczki Białego Domu Sarah Sanders „położył ręce” na stażystce, która próbowała mu odebrać mikrofon. Świadkowie potwierdzili jednak wersję zdarzeń przedstawianą przez samego dziennikarza, który przekonywał, że jedynie nie chciał oddać mikrofonu. Kilka dni później Sanders zarzuciła mu, że zachował się nieprofesjonalnie, nie dopuszczając do głosu innych dziennikarzy na konferencji.

W reakcji na odebranie akredytacji i przepustki jej dziennikarzowi stacja pozwała Trumpa oraz pięciu członków jego administracji – w tym szefa sztabu Białego Domu Jima Kelly’ego i szefową służb prasowych Sanders. CNN podkreślała wówczas, że „jeśli sprawa zostałaby pozostawiona bez reakcji, działania Białego Domu miałyby niebezpieczny mrożący efekt dla wszystkich dziennikarzy opisujących wybieralne władze”.

Trump wielokrotnie atakował media, zarzucając im, że prezentują zafałszowany obraz jego działań, najczęściej za obiekt ataku obierając nieprzychylną mu CNN.(PAP)

fot.SHAWN THEW/EPA-EFE/REX/Shutterstock

11 KOMENTARZE

  • Ma Pan racje.
   Szkoda, ze chamstwo zaraz sie chowa za konstytucjowymi prawami.
   Cham zostanie zawsze chamem /bez wzlegu kim jest. Acosta chce swoje
   15min.w TV aby podciognoc siebie jako reporter…. Zart na niego !!! bo stracil respect jako journalist u wszystkich. !

 1. Ma Pan racje.
  Szkoda, ze chamstwo zaraz sie chowa za konstytucjowymi prawami.
  Cham zostanie zawsze chamem /bez wzlegu kim jest. Acosta chce swoje
  15min.w TV aby podciognoc siebie jako reporter…. Zart na niego !!! bo stracil respect jako journalist u wszystkich. !

  • Paprykarz, won do budy. Jeszcze raz ci przypominam że to nie jest głos Szczecina tylko chicagowska gazeta.

  • Normals-ile razy można ci mówić, że jesteś prymitywny ćwok, burak i Polonia tylko się wstydzi, że ktoś taki jak ty, mówi po polsku. Mógłbyś być patriotą i mówić po niemiecku, a mordę posmarować „szuwaksem” i zapuścić pejsy. Murzyn z pejsami mówiący po niemiecku. Za dużo wymagam, ty nawet dobrze po polsku nie kminisz. Przychlast.

  • Paprykarz jesteś gorszy od sraczki , nikt cię nigdy nie chce a ty mimo wszystko pchasz sie niczym gówno w gacie. Odwal się wreszcie patałachu od tego forum i wylewaj swoje frustracje w Głosie Szczecińskim a nie tu……

  • Czasami piszę w Kurierze Szczecińskim albo Głosie Wrocławia. Normals – Dziennik Związkowy nie należy do ciebie smoluchu, tylko do p. Franka. Jakbyś nie chlał i trochę się poduczył, to byś założył własną gazetę…durniu.

REKLAMA

2103076834 views

REKLAMA

2103077067 views

REKLAMA

2104873459 views

REKLAMA

2103077210 views

REKLAMA

2103077310 views

REKLAMA

2103077419 views