REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaSąd apelacyjny: program inwigilacji telefonicznej NSA za duży

Sąd apelacyjny: program inwigilacji telefonicznej NSA za duży

-

fot.EPA/National Security Agency
fot.EPA/National Security Agency

Sąd apelacyjny USA uznał w czwartek, że prowadzony przez Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) program masowego zbierania tzw. metadanych telefonicznych wykracza swą skalą poza to, na co zgodził się Kongres, łamiąc tym samym prawo federalne.

Federalny sąd w Nowym Jorku nie orzekał w sprawie konstytucyjności programu, ale stwierdził, że zbieranie danych w tak wielkiej skali, jak czyni to rząd USA, wykracza poza to, na co zgodził się Kongres w przyjętej po zamachach z 11 września 2001 roku ustawie antyterrorystycznej Patriot Act.

REKLAMA

Sędziowie zgodzili się, by program był czasowo kontynuowany przez NSA, ale wezwali Kongres do lepszego określenia granic zbierania danych, by chronić bezpieczeństwo narodowe i jednocześnie prywatność obywateli.

„Jeżeli Kongres postanowi dać zgodę na gromadzenie przez rząd danych na identycznych warunkach, jakie mają miejsce obecnie, to program będzie kontynuowany w przyszłości na podstawie tego (nowego) upoważnienia” – orzekł sąd.

Chodzi o program ujawniony w 2013 roku przez byłego pracownika wywiadu USA Edwarda Snowdena, w ramach którego NSA zbiera tzw. metadane rozmów telefonicznych Amerykanów (czyli między jakimi numerami rozmowa się odbywała, kiedy, gdzie i jak długo trwała). Choć władze utrzymują, że program nie obejmuje treści rozmów, to zdaniem organizacji chroniących prawa obywatelskie same metadane wystarczą, by NSA uzyskała szczegółowe informacje o codziennym życiu Amerykanów, ich osobistych i zawodowych relacjach, przynależności religijnej i politycznej.

Sąd apelacyjny wypowiedział się w sprawie skargi złożonej w 2013 roku przez organizację American Civil Liberties Union, która została odrzucona w grudniu ub.r. przez sąd niższej instancji. Sąd ten argumentował wówczas, że program zbierania danych telefonicznych jest elementem działań antyterrorystycznych, podjętych po zamachach z 11 września 2001 roku. Czwartkowy wyrok uchylił tamtą decyzję, torując drogę do ponownego rozpatrzenia legalności programu NSA. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2100241221 views

REKLAMA

REKLAMA

2100241454 views

REKLAMA

REKLAMA

2102037846 views

REKLAMA

2100241597 views

REKLAMA

2100241698 views

REKLAMA

2100241808 views