REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Rudolph Giuliani gościem specjalnym V Kongresu Regionów w Świdnicy

Rudolph Giuliani gościem specjalnym V Kongresu Regionów w Świdnicy

-

Około 2 tys. samorządowców, ludzi nauki, biznesu i przedstawicieli organizacji samorządowych weźmie udział w V Kongresie Regionów, który odbędzie się w czerwcu w Świdnicy (Dolnośląskie). Gościem specjalnym będzie Rudolph Giuliani, były burmistrz Nowego Jorku. 

Rudolph Giuliani fot.Hans Punz/PAP/EPA
Rudolph Giuliani fot.Hans Punz/PAP/EPA

V Ogólnopolski Kongres Regionów zaplanowano na 10-12 czerwca 2014 r. Tegoroczna edycja tego przedsięwzięcia zostanie zorganizowana pod hasłem „Przywództwo, odpowiedzialność, kreatywność” i dotyczyć będzie nowej roli władz samorządowych.

REKLAMA

Jak powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, podczas tegorocznego kongresu będzie mowa o problemach samorządów, ale również o współpracy pomiędzy gminami, powiatami i województwami.

„Chcemy wymienić się doświadczeniami, porozmawiać o centrach usług wspólnych, a więc tych przedsięwzięciach, które mogą być realizowane przez kilka samorządów, a także o wspólnych przedsięwzięciach inwestycyjnych” – dodał marszałek.

Według zastępcy prezydenta Świdnicy Waldemara Skórskiego, w ubiegłych latach tematyka kongresu ograniczała się głównie do spraw polskich. „W tym roku będzie inaczej, ponieważ istota przywództwa lokalnego jest tematem międzynarodowym. Odwiedzi nas nie tylko były burmistrz Nowego Jorku, ale również goście z Ukrainy oraz Czech. Będziemy rozmawiać o dobrych praktykach samorządów nie tylko w Polsce, ale również u naszych sąsiadów” – dodał Skórski.

Jak powiedział dyrektor programowy Kongresu Regionów Jacek Pochłopień, w programie kongresu pierwszoplanową rolę odgrywają kwestie gospodarcze.

“Istotne będą również sprawy społeczne, angażowanie obywateli w działalność jednostek samorządu terytorialnego oraz zagadnienia kulturalne. Jednak wszystkie te zagadnienia będą omawiane z gospodarką w tle. Ważnym tematem będą sprawy finansowania działalności samorządów, ochrony środowiska oraz fundusze unijne” – mówił Pochłopień. “Kolejnym wątkiem będzie pozyskiwanie inwestycji i to, co samorządy mogą zrobić, aby stworzyć ku temu dobre warunki. Kongres jest doskonałym miejscem do wymiany doświadczeń między samorządami oraz samorządami a biznesem. Nie jest to inicjatywa polityczna, ale taka, która ma angażować i zachęcać do współpracy samorządowców niezależnie od opcji politycznej” – dodał.

Według organizatorów swoją obecność potwierdziła m.in. wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska oraz przedstawiciele ministerstwa środowiska, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, a także Komisji Europejskiej.

Gość honorowy kongresu Rudolph Giuliani, to według organizatorów kongresu, postać legendarna i doskonale korespondująca z tegorocznym hasłem kongresu, związanym z przywództwem, gdyż w spektakularny sposób zmienił oblicze jednej z największych metropolii świata.

„On rzeczywiście potwierdził swoją wartość. Pokazał jak należy zarządzać i tymi doświadczeniami ma się podzielić w trakcie naszego spotkania” – dodał dyrektor programowy kongresu.

Giuliani był burmistrzem Nowego Jorku dwukrotnie – w latach 1994 – 2001.

Znany jako propagator akcji “Zero tolerancji”, która doprowadziła do radykalnego zmniejszenia przestępczości w Nowym Jorku. Wcześniej pracował jako prokurator. Zasłynął m.in. z doprowadzenia do skazania znanych finansistów z Wall Street oskarżonych o nielegalny handel akcjami. Po zamachach na World Trade Center w 2001 roku magazyn “Time”, za zorganizowanie akcji ratowniczej, uhonorował go tytułem Człowieka Roku 2001.

W trakcie trzech dni kongresowych odbędzie się kilkadziesiąt paneli dyskusyjnych i sesji plenarnych.

Organizatorami V Kongresu Regionów są Miasto Świdnica oraz Ringier Axel Springer Polska. Partnerem strategicznym przedsięwzięcia jest samorząd województwa dolnośląskiego. Honorowy patronat nad kongresem objął prezydent Bronisław Komorowski, natomiast honorowy patronat merytoryczny objęła Komisja Europejska. (PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks