REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Rozpoczęto zbiórkę funduszy na konserwację kombinezonu Armstronga

Rozpoczęto zbiórkę funduszy na konserwację kombinezonu Armstronga

-

Neil Armstrong w Apollo 11, 20 lipca 1969 r.  fot.NASA/EPA
Neil Armstrong w Apollo 11, 20 lipca 1969 r.
fot.NASA/EPA

Amerykańskie Narodowe Muzeum Lotnictwa i Przestrzeni Kosmicznej rozpoczęło w poniedziałek kampanię crowdfundingową, która ma na celu zebranie funduszy na konserwację kombinezonu Neila Armstronga, który jako pierwszy człowiek wylądował na Księżycu.

REKLAMA

 Neil A. Armstrong fot.NASA/EPA
Neil A. Armstrong fot.NASA/EPA

46. rocznica tego historycznego wydarzenia mija 21 lipca.

Konserwatorzy zwracają uwagę, że skafander Armstronga był zaprojektowany do wykorzystania przez krótki okres, stąd jego stan pogarsza się wraz z upływem czasu.

Muzeum zamierza zebrać 500 tys. dolarów poprzez internetową platformę crowdfundingową Kickstarter i chce te pieniądze przeznaczyć na zabezpieczenie kombinezonu, wybudowanie klimatyzowanej gabloty oraz cyfrowe skanowanie skafandra w 3D.

Kombinezon nie był pokazywany od 2006 roku. Muzeum planuje wystawić go na widok publiczny w 50. rocznicę lądowania Armstronga na księżycu. Później skafander stanie się głównym eksponatem galerii “Destination Moon”, której otwarcie planowane jest na 2020 rok.

Neil Armstrong zmarł w 2012 roku w wieku 82 lat. (PAP)

fot.NASA/EPA
fot.NASA/EPA

 

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks