REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaRozmowa prezydentów Bidena i Putina (WIDEO)

Rozmowa prezydentów Bidena i Putina (WIDEO)

-

Prezydent Joe Biden ostrzegł we wtorek w rozmowie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, że Stany Zjednoczone i ich europejscy sojusznicy odpowiedzą „silnymi sankcjami i innymi środkami” na rosyjską militarną eskalację na Ukrainie – poinformował Biały Dom.

„Prezydent Biden wyraził głębokie zaniepokojenie Stanów Zjednoczonych i europejskich sojuszników dotyczące eskalacji rosyjskich sił otaczających Ukrainy i jasno przekazał, że USA i ich sojusznicy odpowiedzą silnymi gospodarczymi i innymi środkami w przypadku militarnej eskalacji” – napisano w komunikacie po zakończeniu trwającej ponad dwie godziny rozmowy obu liderów.

REKLAMA

Biden rozmawiał z Białego Domu, zaś Putin ze swojej rezydencji w Soczi. W udostępnionym przez rosyjskie media państwowe materiale wideo z początku spotkania widać, że prezydenci rozmawiają bez udziału współpracowników.

„Witam, dobrze pana znowu widzieć. Mam nadzieję, że następnym razem spotkamy się osobiście” – powiedział Biden na początku rozmów. Z kolei Putin miał powiedzieć na początku: „Witam pana, panie prezydencie”. Na opublikowanych przez Kreml kadrach Putin siedzi za dużym stołem i przed ekranem, na którym widzi swego rozmówcę.

Dzień przed szczytem Biden odbył rozmowy z przywódcami Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Włoch, szef dyplomacji USA Antony Blinken ustalił wspólne stanowisko z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, zaś najwyższy rangą amerykański wojskowy, generał Mark Milley rozmawiał ze swoimi odpowiednikami z państw NATO.

Do rozmowy Bidena z Putinem doszło na tle bezprecedensowej koncentracji wojsk rosyjskich wzdłuż granicy z Ukrainą. Według amerykańskich oficjeli i służb, charakter rosyjskiej mobilizacji wskazuje na intencję przeprowadzenia szerokiej ofensywy.

Dyrektor CIA i były ambasador USA w Rosji William Burns stwierdził w poniedziałek, że nadal nie wiadomo, czy Putin podjął decyzję o ponownym najechaniu Ukrainy, ale dodał, że „nie przeceniałby apetytu Putina na Ukrainę”. Według CNN, podsekretarz w Departamencie Stanu USA Victoria Nuland miała stwierdzić w poniedziałek podczas poufnego wystąpienia w Senacie, że mimo przygotowywanych przez USA ostrych sankcji, opcje Waszyngtonu, by odwieść Moskwę od planów napaści są ograniczone.

Poza tematem obecnych napięć Biden i Putin mają kontynuować rozpoczęte latem w Genewie rozmowy o cyberbezpieczeństwie, stabilności strategicznej i programie jądrowym Iranu.

(tos, PAP)

REKLAMA

2115348885 views

REKLAMA

2115349117 views

REKLAMA

REKLAMA

2117145507 views

REKLAMA

2115349257 views

REKLAMA

2115349356 views

REKLAMA

2115349464 views