REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Rozdano nagrody Pulitzera; aż trzy otrzymał "The New York Times"

Rozdano nagrody Pulitzera; aż trzy otrzymał “The New York Times”

-

Rozdano prestiżowe nagrody Pulitzera, przyznawane w USA za najwybitniejsze osiągnięcia dziennikarskie. W tym roku wyróżniono m.in. teksty o zmianach klimatycznych oraz o prezydencie Rosji Władimirze Putinie. Trzy nagrody otrzymał dziennik “The New York Times”.

Nowojorską gazetę uhonorowano w kategoriach dziennikarstwo śledcze, publicystyka i sprawy międzynarodowe. W tej ostatniej za artykuły ujawniające mechanizmy zawłaszczania majątku i budowania fortun przez ludzi z otoczenia Putina.W jednej z najbardziej prestiżowych kategorii – reportaży “z ostatniej chwili” (breaking news) – zwycięzcą został “The Courier-Journal” z Louisville. Dziennik ten relacjonował kilkaset ułaskawień, które w ubiegłym roku pod koniec swojej kadencji ogłosił gubernator Kentucky Matt Bevin.

Za serię tekstów o tym, że w co trzeciej wiosce na Alasce nie ma policji, nagrodę Pulitzera otrzymał w tym roku wspólnie dziennik “Anchorage Daily News” i portal śledczy ProPublica. Natomiast dziennik “Washington Post” został wyróżniony za artykuły wyjaśniające skutki zmian klimatycznych.

REKLAMA

W przeszłości laureatów zaszczytnych nagród Pulitzera ogłaszano na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. W tym roku epidemia koronawirusa pokrzyżowała plany organizatorów – o laureatach poinformowano przez internet.

“Nie trzeba podkreślać, że przyznajemy nagrody Pulitzera w mocno zmienionych okolicznościach” – stwierdziła Dana Canedy, administrator nagród. Zauważyła, że po raz pierwszy wyróżnienia te rozdano 4 czerwca 1917 r., na niecały rok przed wybuchem pandemii hiszpanki.

Nagrody ufundował Joseph Pulitzer, pochodzący z Węgier amerykański dziennikarz, publicysta i wydawca prasowy. Są uznawane za jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień, jakie może otrzymać za swe osiągnięcia redakcja bądź pojedynczy dziennikarz.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)

1 KOMENTARZ

  1. New York Times ma obecnie poziom taki jak w latach 30 ubiegłego wieku. Wtedy to Walter Duranty zamieszczał na łamach NYT reportaże ze Związku Sowieckiego i wychwalał Stalina, który w tym samym czasie mordował i głodził miliony ludzi. Oczywiście za te “reportaże” dostał także nagrodę Pulitzera. W latach ll wojny światowej NYT blokował na swoich łamach informacje o holokauście i eksterminacji Żydów. W ostatnich latach NYT uczestniczył w nieustającej nagonce na obecnego prezydenta chcąc usunięcia go z urzędu. Materiały będące podstawą nagonki zostały przygotowane na zlecenie sztabu H.Clinton i pośrednio z udziałem wywiadu rosyjskiego. Jeżeli zwolennicy totalitaryzmu opanują USA, to za kilka lat ktoś z redakcji dostanie kolejnego Pulitzera za taką właśnie “działalność”.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks