REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaRopa w USA blisko 70 dol.

Ropa w USA blisko 70 dol.

-

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku zbliżają się do 70 dol. za baryłkę. Inwestorzy śledzą informacje na temat wznawiania produkcji surowca w USA – z Zatoki Meksykańskiej – po niedawnym przejściu huraganu Ida, ale proces ten postępuje bardzo powoli – informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na październik na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku kosztuje 69,97 dol., wyżej o 0,36 proc.

REKLAMA

Ponad 2 tygodnie po tym, jak huragan Ida uderzył w kluczowy dla produkcji ropy region – w Zatoce Meksykańskiej – prawie połowa wydobycia ropy z tego obszaru nie została jeszcze wznowiona – wynika z najnowszych danych Biura Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska.

Zakłócenia w dostawach ropy, spowodowane przez huragan Ida, były “niezwykłym byczym szokiem” dla rynku – oceniają analitycy Goldman Sachs Group Inc.

“Ida była +wyjątkowa+ pod względem wpływu na zwyżki netto na amerykańskie i światowe bilanse ropy naftowej, wywołując spadek zapasów surowca, szacowany na ok. 30 mln baryłek, który jednak może jeszcze wzrosnąć do 40 mln baryłek” – piszą w nocie rynkowej analitycy Goldman Sachs.

Eksperci Goldman Sachs prognozują też, że w IV kw. ropa będzie przewodzić we wzrostach cen spośród innych surowców.

“Wolniejsze, niż oczekiwano, wznawianie zdolności przesyłowych ropy w Zatoce Meksykańskiej i mocy produkcyjnych w USA po huraganie Ida nieco dodało zwyżek do cen ropy” – ocenia też Vandana Hari, współzałożycielka firmy konsultingowej Vanda Insights.

Dodaje jednak, że bilans czynników “byczych” i “niedźwiedzich” na horyzoncie nie sugeruje mocniejszego odbicia cenowego.

W następstwie huraganu Ida utrata w produkcji ropy w Zatoce Meksykańskiej wyniosła 1,1 mln baryłek dziennie, i na razie nie jest jasne, kiedy ta produkcja powróci na rynki – wynika z analiz Vitol Group, największej na świecie niezależnej firmy traderskiej.

Tymczasem w poniedziałek kartel OPEC opublikuje swoją comiesięczną ocenę światowej podaży i popytu na ropę w czasie, kiedy zapasy surowca wciąż spadają.

W USA zapasy ropy spadły obecnie do najniższego poziomu od IX 2019 r.

Na zakończenie poprzedniej sesji WTI na NYMEX zyskała 2,3 proc. Dzięki temu zaliczyła już 3. z kolei tydzień ze wzrostem notowań. (PAP Biznes)

REKLAMA

2118740406 views

REKLAMA

REKLAMA

2118740509 views

REKLAMA

REKLAMA

2120536865 views

REKLAMA

2118740585 views

REKLAMA

2118740647 views

REKLAMA

2118740705 views