REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaRopa drożeje z powodu napiętej sytuacji na amerykańskim rynku benzyny

Ropa drożeje z powodu napiętej sytuacji na amerykańskim rynku benzyny

-

Ropa naftowa w USA od wzrostu cen rozpoczyna nowy tydzień handlu w reakcji na napiętą sytuację na amerykańskim rynku benzyny przed zbliżającym się sezonem wakacyjnych wyjazdów.

Inwestorzy analizują sytuację na amerykańskim rynku benzyny i oleju napędowego, bo za kilka dni rozpoczyna się przedłużony weekend połączony z obchodami Memorial Day i sezon letnich podróży Amerykanów na wakacyjny wypoczynek.

REKLAMA

W poniedziałek po południu ropa naftowa na giełdzie w Nowym Jorku zyskiwała 0,39 proc. do 110,71 dol. za baryłkę.

Tymczasem Arabia Saudyjska, największy eksporter ropy na świecie, zasygnalizowała, że nadal będzie wspierać rolę Rosji w sojuszu producentów ropy z OPEC+, podważając prowadzone przez USA i kraje Zachodu wysiłki, aby odizolować Moskwę po inwazji rosyjskich wojsk na Ukrainę.

W wywiadzie dla „Financial Times” minister energetyki Arabii Saudyjskiej Abdulaziz bin Salman wskazał, że Arabia Saudyjska ma nadzieję na wypracowanie porozumienia (o dostawach ropy) w ramach OPEC+ (…), które obejmuje Rosję”. „Świat powinien docenić wartość takiego sojuszu” – powiedział Abdulaziz.

Kwoty produkcyjne krajów grupy OPEC+, które wprowadzono od kwietnia 2020 r., przestaną obowiązywać za 3 miesiące. Tymczasem Stany Zjednoczone wywierają presję na OPEC, aby kartel zwiększył produkcję ropy, co złagodziłoby rosnące koszty energii.

Książę Abdulaziz wskazał w wywiadzie dla „FT”, że OPEC+ zwiększy produkcję ropy, jeśli „pojawi się popyt”, ale teraz jest zbyt wcześnie, aby ocenić, jak będzie wyglądało nowe porozumienie OPEC+ co do wielkości dostaw ropy na globalne rynki paliw.

Zwiększone zakupy ropy to też m.in. skutek słabszych notowań dolara, co zachęca inwestorów do kupowania surowców wycenianych w tej walucie – informują maklerzy.

Dolar osłabia się w poniedziałek wobec najważniejszych walut, a w ub. tygodniu kurs amerykańskiej waluty zniżkował o 1,4 proc., najmocniej od XI 2020 r. (tos,PAP Biznes)

1 KOMENTARZ

REKLAMA

2107215988 views

REKLAMA

2107216220 views

REKLAMA

2109012611 views

REKLAMA

2107216361 views

REKLAMA

2107216460 views

REKLAMA

2107216568 views