0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaRezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ o poparciu rozejmu w Syrii

Rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ o poparciu rozejmu w Syrii

-

fot.jensjunge /pixabay.com
fot.jensjunge /pixabay.com

Na wniosek Rosji Rada Bezpieczeństwa ONZ jednomyślnie uchwaliła w sobotę rezolucję popierającą rozejm w Syrii wprowadzony w nocy z czwartku na piątek z inicjatywy Turcji i Rosji oraz przewidziane na styczeń negocjacje pokojowe w stolicy Kazachstanu Astanie.

Kompromisowy tekst, pozbawiony szczegółowych zapisów, został przyjęty po długich konsultacjach za zamkniętymi drzwiami. AFP pisze, że w porównaniu z przedstawionym w piątek projektem, dokument uległ daleko idącym zmianom, które osłabiły jego wymowę polityczną.

REKLAMA

„Rada przyjmuje z zadowoleniem i popiera wysiłki Rosji i Turcji, by położyć kres przemocy w Syrii i rozpocząć proces polityczny” uregulowania konfliktu – głosi rezolucja.

Odnosząc się do negocjacji zaplanowanych na koniec stycznia w Astanie, w rezolucji napisano, że „stanowią one ważny etap w perspektywie wznowienia negocjacji (między rządem w Damaszku a opozycją – PAP) pod auspicjami ONZ 8 lutego” w Genewie.

Ponadto w rezolucji znalazł się apel o szybkie zapewnienie dostępu organizacji humanitarnych do potrzebującej ludności Syrii.

Po głosowaniu przedstawiciele wielu krajów zasiadających w Radzie Bezpieczeństwa przyznali, że chcieli osłabienia rezolucji, bowiem ich zdaniem w wynegocjowanym porozumieniu o rozejmie są niejasności, poczynając od braku wyczerpującej listy ugrupowań rebelianckich, które zobowiązały się wstrzymać ogień.

Porozumienie rozejmowe wynegocjowano dzięki mediacji Rosji, Turcji i Iranu. Podpisało je wiele ugrupowań rebeliantów, ale nie wszystkie. Rzecznik tzw. Wolnej Armii Syryjskiej (WAS), luźnego sojuszu różnych ugrupowań walczących z siłami prezydenta Syrii Baszara el-Asada, zapewnił, że będzie ona przestrzegać rozejmu.

Moskwa i Ankara są gwarantami przestrzegania rozejmu, który – jak wynika z doniesień z Syrii – jest generalnie przestrzegany, choć mają miejsce sporadyczne starcia.

Wojna domowa w Syrii rozpoczęła się w 2011 roku, kiedy pokojowe demonstracje antyrządowe przekształciły się w krwawe starcia z wojskiem i policją. W wyniku trwającego już blisko sześć lat konfliktu zbrojnego śmierć poniosło ponad 310 tys. ludzi, a 11 mln Syryjczyków, czyli połowa ludności, zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów. (PAP)

REKLAMA

2091201025 views

REKLAMA

2091201324 views

REKLAMA

2092997783 views

REKLAMA

2091201605 views

REKLAMA

2091201751 views

REKLAMA

2091201895 views