REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaRepublikański senator o słowach Bidena o Ukrainie

Republikański senator o słowach Bidena o Ukrainie

-

Słowa prezydenta Bidena o „mniejszym wtargnięciu” Rosji na Ukrainę były niefortunne i dezorientujące – stwierdził w czwartek republikański senator Rob Portman. Polityk dodał, że jest zawiedziony postawą Niemiec w kwestii dostaw broni dla Ukrainy i gazociągu Nord Stream 2.

„Myślę, że to było dezorientujące nie tylko dla Władimira Putina, ale też dla naszych sojuszników, w tym Ukrainy. Więc tak, to było niefortunne, nie było pomocne, ale myślę, że dobrze po tym posprzątano” – powiedział Portman, członek senackiego zespołu parlamentarnego ds. Ukrainy w porannym programie „Morning Joe” w telewizji MSNBC.

REKLAMA

Odniósł się w ten sposób do słów prezydenta Bidena z środowej konferencji prasowej, w których prezydent zasugerował, że „mniejsze wtargnięcie” na Ukrainę spotka się z mniejszymi sankcjami i wywoła spór w NATO dotyczący odpowiedzi na nie.

Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki wyjaśniła potem, że każde przekroczenie granicy przez wojska Rosji spotka się z „szybką, dotkliwą i zjednoczoną reakcją” ze strony USA i sojuszników, zaś słowa prezydenta dotyczyły działań hybrydowych, jak np. cyberataków, na które odpowiedź Ameryki będzie proporcjonalna.

Portman stwierdził również, że prezydent Biden nie powinien mówić – tak jak zrobił to w środę – że Rosja w jego ocenie prawdopodobnie zdecyduje się na inwazję, bo nikt tego nie wie.

„Myślę, że on prawdopodobnie chciał przygotować Amerykanów na taką możliwość. Ale nie o to w tej chwili chodzi. Teraz chodzi o odstraszanie i wysłanie jasnego sygnału o tym, jak jesteśmy zjednoczeni, jakie będą dewastujące konsekwencje, jeśli Władimir Putin zdecyduje się uczynić ten okropny błąd” – powiedział polityk.

Wtórowała mu szefowa zespołu ds. Ukrainy i szefowa podkomisji spraw zagranicznych ds. Europy senator Jeanne Shaheen.

„Oczywiście potrzebujemy zjednoczonego frontu. To jeden z najlepszych czynników odstraszających dla Władimira Putina. (…) Oczywiście, chcielibyśmy mieć większą zgodę co do rodzaju sankcji, które zostaną wprowadzone, jeśli Rosja wejdzie na Ukrainę w jakiejkolwiek formie” – powiedziała Shaheen. Senator oceniła, że obecny kryzys jest kluczowym momentem i może stać się najpoważniejszym od czasu II wojny światowej.

„Słyszymy ze strony naszych wschodnioeuropejskich sojuszników, Polski i państw bałtyckich o ich obawach, że nie ma gwarancji, że on [Putin] zatrzyma się i że nie możemy pozwolić Rosji, by decydowała o przyszłości suwerennego kraju” – powiedziała senator.

Portman dodał, że jest zawiedziony postawą Niemiec w kwestii dostaw broni dla Ukrainy i braku jasnego stanowiska w sprawie losu gazociągu Nord Stream 2 w przypadku rosyjskiej agresji.

„Myślę, że wszyscy powinni się zgodzić, że jeśli dojdzie do jakiegoś wtargnięcia lub inwazji, jakichkolwiek działań, gazociąg powinien zostać odcięty” – powiedział senator.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

REKLAMA

2109179646 views

REKLAMA

2109179878 views

REKLAMA

REKLAMA

2110976269 views

REKLAMA

2109180019 views

REKLAMA

2109180118 views

REKLAMA

2109180226 views