REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaRepublikanie zapowiadają blokowanie kandydatów Bidena

Republikanie zapowiadają blokowanie kandydatów Bidena

-

12 republikańskich senatorów zapowiedziało w środę, że nie dopuści do zatwierdzenia dwóch kandydatów prezydenta Joe Bidena na kluczowe stanowiska w resorcie finansów, dopóki jego administracja nie nałoży sankcji na spółkę Nord Stream 2.

Zasiadający w komisji ds. bankowości senatorowie zapowiedzieli w liście do szefowej Departamentu Skarbu Janet Yellen, że zablokują nominacje na dwie pozycje w jej resorcie: podsekretarza ds. terroryzmu i wywiadu finansowego oraz asystenta sekretarza ds. finansowania terroryzmu. Oba te stanowiska są odpowiedzialne za wprowadzanie sankcji.

REKLAMA

Politycy domagają się nałożenia sankcji na należącą do Gazpromu spółkę Nord Stream 2 AG z tytułu ustawy CAATSA dotyczącej m.in. restrykcji wobec rosyjskich rurociągów i innych antyrosyjskich sankcji. Twierdzą, że regulacja ta wymaga nałożenia przez prezydenta kar dla NS2AG i dopóki Biden tego nie zrobi, Republikanie nie dopuszczą do wypełnienia wakatów.
W maju sekretarz stanu Antony Blinken zrezygnował z wprowadzenia sankcji przeciwko NS2AG w ramach ustawy PEESA, dotyczącej bezpieczeństwa energetycznego.

Zapowiedziana przez senatorów blokada jest kolejnym podobnym ruchem polityków opozycji związanym z Nord Stream 2. Od maja proces zatwierdzania kandydatów administracji na stanowiska dyplomatyczne torpeduje senator Ted Cruz z Teksasu. Cruz również zapowiedział, że będzie utrzymywał swój sprzeciw, dopóki administracja Bidena nie wprowadzi należytych sankcji przeciwko projektowi.

W efekcie działań senatora opóźnia się zatwierdzenie ok. 60 urzędników i dyplomatów. Protest Cruza może potencjalnie opóźnić też wysłanie ambasadora USA do Polski. Według informacji PAP, strona amerykańska spodziewa się formalnej zgody Warszawy dla jej kandydata Marka Brzezinskiego w ciągu najbliższych dni, po czym Biały Dom ma ogłosić jego nominację. (PAP)

REKLAMA

2119138979 views

REKLAMA

2119139073 views

REKLAMA

REKLAMA

2120935427 views

REKLAMA

2119139142 views

REKLAMA

2119139201 views

REKLAMA

2119139246 views