REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka RB ONZ grozi wzmocnieniem sankcji wobec Korei Płn.

RB ONZ grozi wzmocnieniem sankcji wobec Korei Płn.

-

Obrady Rady Bezpieczeństwa ONZ fot.Andrew Gombert/EPA
Obrady Rady Bezpieczeństwa ONZ fot.Andrew Gombert/EPA

Rada Bezpieczeństwa ONZ “zdecydowanie potępiła” w środę nową próbę nuklearną Korei Północnej i poinformowała, że przygotuje “dodatkowe kroki” przeciwko Pjongjangowi. Dyplomaci mówią o możliwości wzmocnienia sankcji.

REKLAMA

W czasie zwołanego w trybie pilnym posiedzenia za zamkniętymi drzwiami w Nowym Jorku deklarację jednomyślnie przyjęło 15 członków Rady, w tym Chiny, tradycyjny sojusznik Korei Płn.

RB oświadczyła, że test stanowił “wyraźne naruszenie” rezolucji Rady, zatem “w dalszym ciągu istnieje jednoznaczne zagrożenie dla pokoju międzynarodowego i bezpieczeństwa”.

Rada Bezpieczeństwa zapowiedziała, że “rozpocznie natychmiastowe prace” nad kolejnymi krokami wobec Pjongjangu, które będą uwzględnione w “nowej rezolucji Rady Bezpieczeństwa”.

Deklaracja nie precyzuje, jakie mogą być te “dodatkowe posunięcia” i nie wspomina wprost o sankcjach. Jednak dyplomaci ONZ wskazali, że Rada rozważy wzmocnienie międzynarodowych sankcji, którymi Pjongjang już jest objęty od czasu trzech pierwszych prób nuklearnych.

Jedną z możliwości jest dołożenie kolejnych nazwisk na listę osób i przedsiębiorstw objętych represjami w związku z ich rolą w programie nuklearnym.

Każda z trzech poprzednich prób Korei Płn. – w październiku 2006 roku, maju 2009 roku i lutym 2013 roku – doprowadzała do zaostrzenia międzynarodowych sankcji.

Rezolucje ONZ zabraniają Korei Północnej wszelkiej aktywności nuklearnej i balistycznej pod groźbą sankcji. Kraje Rady Bezpieczeństwa przypomniały w środę, że “w przeszłości wyrażały determinację, aby podjąć dodatkowe znaczące kroki w przypadku nowej próby” przeprowadzonej przez Koreę Północną.

Władze Korei Północnej oświadczyły w środę, że kraj przeprowadził próbny wybuch bomby wodorowej, potężniejszej od trzech testowanych wcześniej ładunków. Wielu ekspertów wątpi jednak, czy Pjongjang mógł dokonać takiego postępu w swoim potencjale. Źródła amerykańskie zastrzegają, że potrzeba co najmniej kilku dni na ustalenie, jakiego rodzaju urządzenie nuklearne zostało przetestowane przez Pjongjang.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks