REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaRaport o dyskryminacji Afroamerykanów w Ferguson

Raport o dyskryminacji Afroamerykanów w Ferguson

-

W policji w Ferguson (stan Missouri) szerzą się rasistowskie uprzedzenia i nadużywanie przemocy wobec czarnoskórych – informuje CNN i „Washington Post” powołując się na raport resortu sprawiedliwości, który ma zostać opublikowany w środę.

Nieproporcjonalnie wielu Afroamerykanów jest tam zatrzymywanych do kontroli drogowej i karanych za drobne przewinienia – wskazano w raporcie, podkreślając, że w policji i w organach wymiaru sprawiedliwości konieczne są istotne zmiany. CNN pisze na swym portalu, omawiając raport, o „dyskryminacji Afroamerykanów w Ferguson”.

REKLAMA

W sierpniu 2014 r. biały policjant zastrzelił w Ferguson czarnoskórego nastolatka. Doszło tam wtedy do wielodniowych zamieszek. Dwie trzecie mieszkańców Fergusson – jednego z przedmieść St. Louis – stanowią Afroamerykanie.

Ława przysięgłych uznała, że nie ma podstaw do postawienia tamtego policjanta w stan oskarżenia, co było powodem kolejnych zamieszek.

CNN wskazuje, że – jak ustaliło śledztwo resortu sprawiedliwości – w latach 2012-2014 Afroamerykanie stanowili 85 proc. zatrzymanych do kontroli drogowej w Ferguson. W 88 proc. przypadków użycia przez policję środków przymusu bezpośredniego dotyczyło to Afroamerykanów. 95 proc. mandatów za nieprawidłowe przechodzenie przez jezdnie dostali Afroamerykanie. Stanowili też oni 94 proc. oskarżonych o niezastosowanie się do poleceń policjantów.

W śledztwie ustalono, że w policji i w sądzie w Ferguson krążyły rasistowskie dowcipy. CNN przytacza przykład z maila z listopada 2008 roku: autor napisał, że Barack Obama prawdopodobnie nie będzie długo prezydentem, bo przecież „jaki czarny utrzyma stałą pracę przez cztery lata”.(PAP)

fot.Justin Lane/EPA

Jeden z protestujących przed komisariatem policji w Ferguson fot.Alexey Furman/EPA
Jeden z protestujących przed komisariatem policji w Ferguson fot.Alexey Furman/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2115068810 views

REKLAMA

2115069042 views

REKLAMA

REKLAMA

2116865432 views

REKLAMA

2115069182 views

REKLAMA

2115069281 views

REKLAMA

2115069389 views